Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta

Buna ziua,
in cursul anului 2011 am post suprins pe drumul (altfel nu am cum sa ii zic) intre Buzau si Ramnicu Sarat, in dreptul localitatii Maracineni, circuland fara rovigneta. Problema mea este ca in cursul acestei luni am primit 3 amenzi pentru acest lucru. este normal sa platesc 3 amenzi pentru aceeasi contraventie? este vreo modalitate sa platesc doar una?
Multumesc
Contestati amenzile.Judeecatoriile au inceput sa drea dreptate contestatorilor in cazul in care nu exista semnatura olografa pe documentul de constatare al contraventiei.Mai mult, un avocat poate sa invoce exceptia neconstitutionalitatii, dat fiind ca in pretul combustibilului se plateste deja o taxa de drum.
am verificat PV-urile si nu am decat stampila. sa inteleg ca as avea sansa de castig?
Sunt sanse, atentie la termene.
amenda este primita pe raza jud Buzau. eu locuiesc in Brasov. cum procedez pentru contestatie?

Multumesc
O trimiteti prin posta la judecatoria respectiva din Buzau, cu confirmare de primire, atasati PV si somatia de plata, solicitati in principal anularea si in subsidiar inlocuirea amenzii si a tarifului de despagubire cu un avertisment, cu judecata in lipsa cf. art. 242 alin. (2) Cod proc. civil. Totul in 2 exemplare.
Actiunea e scutita de taxa de timbru.
Succes!