avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1635 soluții astăzi
Forum Activitate AngelaTasnadi

Activitate AngelaTasnadi

Răspuns la discuția infiintare firma
Am terminat Finate Banci.
Am inteles ca la PFA nu poti angaja, asa ca ramane SRL, de florarie vreau sa ma ocup eu dar la magazin o sa am angajat.
Multumesc pt raspuns
Buna seara
Asi dori sa deschid un magazin mixt si o florarie, rulajul nu o sa fie mare ca sunt intr-un oras mic. O sa am nevoie de angajati(2). Intrbarea mea este ce fel de firma trebuie sa deschis sau care e in avantaj daca nu o sa am venituri foare mari?
O seara buna
Multumesc pentru raspunsuri.
Cerere cu acordul partilor. Nu ma poate da in somaj ca zice ca are fonduri accesate pentru ceva proiecte. M-am angajat in 1mai 2009 am lucrat o luna pana in 01.06.2009, apoi am fost in concediu medical pana am nascut in 09.01.2010, cand m-am angajat eram insarcinata, dar nu am stiut si din motive de sanatate am dus sarcina in CM. Poate asta e motivul ca nu mai vrea sa ma ia la lucru ca am lucrat doar o luna. Oare concediul medical e valabil la somaj.
Am lucrat din 2004-2007 neintrerupt apoi sept 2008 pana mai 2009 la o alta firma si fara intreupere la firma de la care am iesit in maternitate.
Buna ziua
Azi e prima zi de lucru dupa ce am fost in maternitate 2 ani( ingrijire copil). Am depus cerere pentru incetarea contractului de munca (la ordinul sefului) ( o discutie mai lunga si nici nu ma pot da in somaj) si o sa imi fac angajare in alta parte pentru o luna, dupa care vreau sa merg in somaj. Se poate? Trebuie sa imi fac un contract pe o perioada determinata?