avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Activitate kripteya

Activitate kripteya

Răspuns la discuția parasirea domiciliului conjugal
multumesc pentru raspunsuri
buna ziua. ce consecinte poate avea parasirea domiciului conjugal de catre sotie in timpul procesului de divort (nu exista copii).exista vreo obligatie ca in timpul procesului acestia sa stea in domiciuliul conjugal?va multumesc.cu stima
mersi pentru raspuns
poate n am fost clar.daca eu azi am primit procesul verbal am la dispozitie 15 zile,incepand de maine sa l contest.in cele 15 zile includ si zilelele libere( prin asta inteleg sambata si duminica) sau doar zilele lucratoare n general (luni-vineri)?multumesc
vreau sa stiu exact,argumentat cu articol din codul de procedura civila -alte legi,spete - daca cele 15 zile pentru a depune contestatie la procesul verbal de contraventie sunt zile calendaristice sau zile lucratoare.exceptiile in amandoua cazurile sunt sarbatorile legale.va multumesc.cu stima
Răspuns la discuția procedura adoptie
de mama fetitei se stie ca e inchisa in brazilia pentru trafic de droguri,nu stie de intentia varului meu de a prelua fetita si nici nu stiu daca poate fi contactata.asta e si ideea ce se poate intampla,in cel mai rau caz,daca fetita ajunge la varu miu fara stiinta mamei
Răspuns la discuția procedura adoptie
ideea ar fi sa ia fetita de la bunica vitrega cu acordul acesteia (chit ca asta nu are valoare juridica) si cu indeplinirea unor formalitati - declaratie,ceva in sensu asta,martori..- prin care aceasta sa si dea consimtamantul la cedarea copilului (asta pentru a fi cat de cat acoperit de o eventuala acuzatie a mamei) iar apoi sa incerce legal, prin contactarea celor de la asistenta sociala,prin intentarea unei actiuni de decadere din drepturi a mamei preluarea fetitei.cam asa vad eu lucrurile.multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția procedura adoptie
se pare ca v am dat de lucru.am rabdare
buna ziua.
ce pasi trebuie parcursi pentru adoptarea unei fetite a carei mama este in inchisoare in brazilia,tatal este decedat iar in momentul de fata fetita este in grija bunicii?
bunica fetitei a dat o pe mama acesteia spre adoptie cand era mica si acum vrea sa incredinteze fetita spre crestere mamei vitrege a mamei fetitei pentru ca nu poate avea grija de ea si ca ar vrea sa plece la munca in strainatate.mama vitrega nu doreste fetita si ar vrea sa o incredinteze unui unchi al fetei - fratele tatalui fetitei, casatorit si avand un baitel - si care vrea adoptia fetitei.si ca situatia sa fie si mai complicata fetita are certificat de nastere portughez fiind nascuta in acest stat cand parintii lucrau acolo.
ce se poate intampla daca unchiul fetitei o ia pe fetita de la mama vitrega fara a sti mama fetei si fara a sti si bunica ei?va multumesc.cu stima