Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum se calculeaza termenul de 15 zile de formulare a ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum se calculeaza termenul de 15 zile de formulare a unei plangeri contraventionale?

vreau sa stiu exact,argumentat cu articol din codul de procedura civila -alte legi,spete - daca cele 15 zile pentru a depune contestatie la procesul verbal de contraventie sunt zile calendaristice sau zile lucratoare.exceptiile in amandoua cazurile sunt sarbatorile legale.va multumesc.cu stima
Acolo unde nu se specifica, se calculeaza pe zile libere (asta inseamna ca prima si ultima zi nu se ia in calcul).
Art. 101 si urm Cod Procedura Civila.
poate n am fost clar.daca eu azi am primit procesul verbal am la dispozitie 15 zile,incepand de maine sa l contest.in cele 15 zile includ si zilelele libere( prin asta inteleg sambata si duminica) sau doar zilele lucratoare n general (luni-vineri)?multumesc
Potrivit art. 47 din OG nr. 2/2001, dispozitiile acestui act normativ se completeaza cu dispozitiile Codului de procedura civila. Conform art. 101, alin. (1) Cod procedura civila, termenele se calculeaza pe zile libere, neintrand in calcul nici ziua in care a inceput termenul, nici ziua in care acesta s-a sfarsit. Deci termenul de specialitate corect este zile libere, nu zile calendaristice, lucratoare sau mai stiu eu cum.

In termenul pe zile libere, asa cum rezulta si din prevederile art. 101, alin. (1) Cod procedura civila, nu intra in calcul prima si ultima zi. De aici deducem, in mod logic, ca restul zilelor sunt avute in vedere la calcularea acestui termen. Daca ati primit un proces verbal de contraventie in data de 17.01.2012, ultima zi in care puteti sa depuneti plangerea contraventionala la instanta este 02.02.2012.
mersi pentru raspuns