Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tardiv sau nu?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tardiv sau nu?

Am primit un p-v pe 6 iunie. Am avut termen 15 zile pt contestatie. Am depus-o pe 25 iunie. E tardiv sau nu? De ce?
Nu, pentru ca ati depus plangerea pana in termenul de 15 zile(ziua primirii p-v nu se ia in calcul, zilele libere nu se iau in calcul, deasemeni daca a 15 a zi daca cade sambata se prelungeste termenul pana la prima zi lucratoare; 24 06 a fost zi libera deci prima zi lucratoare dupa weeken a fost marti 25. 06.)
Manole Dumitru, utilizator
Termenul de contestatiede 15 zile curge de la data luarii la cunostinta.
Potrivit art. 47 din OG nr. 2/2001, dispozitiile acestui act normativ se completeaza cu dispozitiile Codului de procedura civila. Conform art. 101, alin. (1) Cod procedura civila, termenele se calculeaza pe zile libere, neintrand in calcul nici ziua in care a inceput termenul, nici ziua in care acesta s-a sfarsit. Deci termenul de specialitate corect este zile libere, nu zile calendaristice, lucratoare sau mai stiu eu cum.

In termenul pe zile libere, asa cum rezulta si din prevederile art. 101, alin. (1) Cod procedura civila, nu intra in calcul prima si ultima zi.
Daca ati primit un proces verbal de contraventie in data de 06.06.2013, ultima zi in care puteti sa depuneti plangerea contraventionala la instanta este 27.06.2013