avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters236702

Activitate ContSters236702

Răspuns la discuția acte succesiune
Nu stim unde s-au facut actele, poate la Fagaras?,poate hotararea judecatoreasca a fost data la Bv.?, nici macar nu stim cand a venit socrul meu in Bucuresti, clar in 1947 s-a nascut sotul meu, iar in 1958 cand a facut actul de mana cu nepotul, isi construia casa. Deci putem presupune ca prin 1945 sa fi venit in capitala, clar toate persoanele de la care a cumparat, au murit si nici macar nu stim de la cine a cumparat, deci o reconstituire cum se poate face??Si succesorii presupusi ai celor care au vandt de unde sa stie ce au facut inaintasii lor?E complicat, dar va multumesc daca ma ajutati cu sfaturi.
Răspuns la discuția acte succesiune
Deci : socrul meu, a dat spre folosinta si intretinere terenul unui nepot, cu o chitanta de mana, in anul 1958. Acel nepot a incercat sa intre in posesia terenului in baza acelui inscris si nereusind, a cautat urmasii socrului meu. Ne-a gasit in anul 2009 si atunci am aflat noi povestea. In Foaia de proprietate este descris un act de vanzare-cumparare din ian.1931 si un altul, banuim noi o hotarare judecatoreasca din 1935, care valideaza acel act si prin care este pus in posesie socrul meu. Stim ca sunt in jud. Bv.,unde dealtfel am facut si toate demersurile. Multumesc
Discuție acte succesiune
Buna ziua. Am mai intrebat acum un an in legatura cu o succesiune si vreau sa va spun ca suntem la acelasi nivel. Sotul meu, a aflat acum un an ca este mostenitorul unui teren, de pe urma tatalui sau, care a decedat in anul 1997. Nu detinem nici un fel de act, am facut toate demersurile necesare la: primaria de care apartine terenul, la Arhivele Nationale, la OCPI aferent si la Biroul Notarilor Publici pentru a gasi actul de vanzare-cumparare, sau o hotarare judecatoreasca, asa cum apar in Foaia de proprietate din CF pe numele socrului meu si toate raspunsurile au fost ca nu detin actele respective. Intre timp noi platim impozitul pe teren, el este folosit de altcineva si nu mai stim ce sa facem in acesta situatie? Un sfat va rugam? Multumesc
Trebuie sa depuna intampinare, cum de altfel scrie si in citatie, dar trebuie sa ia legatura cu un avocat care sa i-o formuleze si poate fi trimisa prin posta. Asa vom face si noi si daca fiica mea va putea, se va si prezenta in instanta.
Multumesc din suflet.
Asa banuiam si noi,dar am vrut sa fim siguri. Inca odata multumiri
Va multumesc. Chiar asa scrie pe citatie: actiune in regres, impotriva paratei Soc.de asig....,cu citarea obligatorie a intervenientului fortat..... Deci pe mine cine ma cheama ca martor? [EDITAT] sau [EDITAT]?
Buna ziua. Fiica mea a provocat un accident (a trecut pe rosu), i-a produs daune masinii lovite, fara victime, intelegere amiabila. Conducatorul auto lovite si-a reparat masina in baza casco detinut de el la Allianz Tiriac asig., eu mi-am reparat-o pe banii mei. Acum cei de la Tiriac vor sa-si recupereze banii de la firma Astra asig., acolo unde eu am polita de asigurare obligatorie-rca-ul si a primit o citatie in calitate de intervenient fortat. Nu stiu ce inseamna asta, dar nu inteleg cine ma citeaza in instanta ? Firma care vrea sa-si recupereze banii sau firma la care am eu asigurarea? Asta pentru a putea sa-mi formulez intampinarea. Va multumesc si astept un raspuns, pentru ca la telefonul lor de daune suna numai ocupat.
:((