Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Citatie in calitate de intervenient fortat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Citatie in calitate de intervenient fortat

Buna ziua. Fiica mea a provocat un accident (a trecut pe rosu), i-a produs daune masinii lovite, fara victime, intelegere amiabila. Conducatorul auto lovite si-a reparat masina in baza casco detinut de el la Allianz Tiriac asig., eu mi-am reparat-o pe banii mei. Acum cei de la Tiriac vor sa-si recupereze banii de la firma Astra asig., acolo unde eu am polita de asigurare obligatorie-rca-ul si a primit o citatie in calitate de intervenient fortat. Nu stiu ce inseamna asta, dar nu inteleg cine ma citeaza in instanta ? Firma care vrea sa-si recupereze banii sau firma la care am eu asigurarea? Asta pentru a putea sa-mi formulez intampinarea. Va multumesc si astept un raspuns, pentru ca la telefonul lor de daune suna numai ocupat.
:((
Este un caz de regres intre societatile de asigurari. Fiica dumneavoastra are calitatea de intervenient deoarece a fost implicata in accident. Nu trebuie decat sa se prezinte si sa isi sustina declaratiile date la data accidentului. Puteti trimite si inscrisuri in acest sens fara sa va prezentati dar in astfel de cazuri este de preferat sa fiti prezent pentru a va apara interesele si implicit calitatea de asigurat.
Va multumesc. Chiar asa scrie pe citatie: actiune in regres, impotriva paratei Soc.de asig....,cu citarea obligatorie a intervenientului fortat..... Deci pe mine cine ma cheama ca martor? [EDITAT] sau [EDITAT]?
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Nu ca martor.... este un termen diferit. Ca si intervenient.... ca si participant la acel eveniment rutier. Va ve-ti sustine declaratia si atat.... daca considerati ca sunteti vinovat. Asta se si vrea pentru ca firma de Casco sa isi recupereze cheltuiala de la societatea la care aveati RCA in momentul accidentului.
[EDITAT] cheama in judecata pe [EDITAT] pentru recuperarea prejudiciului. Fica dv. este chemata ca intervenient fortat tot de [EDITAT]. Asa este procedura legala.
Ioan Ciobanu, Expert judiciar
Asa banuiam si noi,dar am vrut sa fim siguri. Inca odata multumiri