Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie Judecatorie Actiune in Regres
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie Judecatorie Actiune in Regres

Buna ziua, in cursul zilei de azi am primit un plic cu citatie in tribunal. Sunt in calitate de intervenient si am obligatia ca in 25 de zile sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depunde probe si de a invoca exceptii trebuie sa depund o intampinare. Despe ce e vorba: Procesu se judeca in apel, am avut un accident in luna februarie, eu fiind vinovatul. Despagubitul avea casco, si-a facut dauna prin firma de asigurari casco urmand ca firma de asigurari casco sa isi recupereze banii de la firma mea de ascigurari RCA. In citatie se specifica cum, ca asigurarea mea rca nu a depus in termen de 15 zile si fara o scuza justificabila prin virmanet suma de 2200 de lei in contul firmei de asigurari casco si acuma ei vor sa isi recupereze banii prin actiune in regres.
Intrebarile mele sunt:
1.Ce ar trebui sa fac?, sa depunde intampinarea si sa astept?
2.Ce mi se poate intampla?
Multumesc, astept un raspuns.
Sergiukz, utilizator
În temeiul art. 22 din Lg. nr. 136/1995, prin plata despagubirii, asiguratorul se subroga în drepturile asiguratului, iar în baza art. 54 din Lg. nr. 136/1995, despagubirile urmeaza a fi recuperate direct de la asigurator, cu citarea obligatorie a vinovatului de producerea accidentului, în calitate de intervenient fortat.

(citarea se face doar pentru opozabilitatea hotararii).

Persoana raspunzatoare este citata în calitate de intervenient fortat pentru a putea formula aparari cu privire la întrunirea elementelor raspunderii delictuale, însa precizarea expresa a calitatii procesuale, care nu este aceea de pârât, releva intentia fara echivoc a legii de a nu mai permite obligarea sa directa, conjunct sau în solidar cu asiguratorul.

Calitatea procesuala pasiva în actiunea de fata apartine exclusiv asiguratorului, iar intervenientul fortat nu poate fi obligat direct prin hotarâre judecatoreasca sa o despagubeasca pe reclamanta, în conditiile existentei unei asigurari valabile.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc mult!