avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 876 soluții astăzi
Forum Activitate eleoana

Activitate eleoana

multumesc frumos. mi-ati putea indica va rog si un act normativ care cuprinde aceasta dispozitie? stiam de Decret, dar a fost abrogat prin legea de punere in aplicare a Noului Cod Civil..
Va multumesc inca o data.
Buna ziua. am o intrebare si sper sa ma puteti ajuta: care este termenul de prescriptie al platii dividendelor catre actionarii unei SA?din ce stiu acesta este termenul general de trei ani dar v-as ruga sa imi confirmati acest lucru, sau daca informatia pe care o posed este gresita, sa ma corectati, indicandu-mi, va rog si actul normativ care contine aceasta prevedere. multumesc si astept cu interes un raspuns.
as avea nevoie de un formular /model de declaratie ce se depune la finante odata cu sit. financiare, privind sursele de acoperire a pierderilor.
aceasta cerinta este prevazuta de OMFP 3055/2009 si la contabilitatii.
am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret..:((
va rog frumos sa imi spuneti care este termenul de prescriere in cazul dividendelor (ridicarii acestora) si nu termenul dreptului la actiunea in restituire asa cum este prevazut de art. 67 din lg. 31.
in fapt ma intereseaza daca actionarii unei societati pe actiuni (care nu a mai inregistrat profit din 2005) pot solicita plata dividendelor care li se cuvin dinainte de 2005?adica 1991, 1992-2004?
multumesc mult. sunt cateva cereri de acest tip si nu stiu cum sa interpretez prevederile legii 31.
multumesc.