avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate arghmaitie

Activitate arghmaitie

Buna ziua. Am si eu o nelamurire cu privire la urmatoarea situatie: caut sa cumpar un apartament si am gasit unul convenabil, atat la pret, cat si in ceea ce priveste conditiile. Pana aici nimic neobisnuit, abia dupa ce am discutat putin cu persoana respectiva mi-a spus ca nu e apartamentul sau, e al unei rude care e in Italia si ca are procura facuta pentru ca el sa poata vinde apartamentul (am vazut o copie a procurii urmand sa o aiba in original, impreuna cu celelalte acte, la notar si unde mai trebuie sa umblam).
Pentru ca apartamentul sa poata fi vandut procura trebuie facuta la Ambasada sau Consulatul Romaniei din Italia sau e valabila si cea facuta (cum e cazul acesta) la un notar din Italia.
Alta chestiune care m-a pus pe ganduri, dar n-am s-o las asa, e ca personajul insista sa mergem la un ANUMIT notar, care, chipurile, ar fi legalizat contractul de vanzare-cumparare al proprietarei de drept cand a fost cumparat acum cativa ani. Eu am sa insist la randul meu sa mergem la un alt notar, sa fiu sigur ca totul e in regula si ca nu ma trezesc cu surprize, mai ales ca in ultimii ani unii s-au perfectionat in astfel de magarii.
Orice sfat este binevenit si multumesc!

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Mi-am facut o idee despre ce sa fac in continuare.
Astept si alte sfaturi daca se poate!
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Am incheiat un contract de prestari servicii cu o agentie imobiliara si am niste intrebari vis-a-vis de acest "contract". In primul rand ma deranjeaza ca nu este specificat un termen clar, mentionandu-se ca durata "...pana cand obiectul va fi indeplinit." Evident obiectul este gasirea unei locuinte si medierea spre cumparare a acestuia.

A doua chestie care ma deranjeaza este ca eu am incheiat "contractul" respectiv dupa ce mi s-au prezentat niste apartamente la preturi bune si cu dotari corespunzatoare cerintelor mele. Dupa semnare se pare ca toate apartamentele respective au fost vandute, deci ma vad in situatia in care am incheiat acel "contract" pentru a mi se prezenta o gramada de alte apartamente, cu total alte specificatii. Partea e ca trebuia sa mi se prezinte un apartament, insa odata ajuns la fata locului proprietarul nu era acolo, am asteptat ca fraierul si nu a aparut. Pentru mine sa vorbesti cu omul la telefon, sa spuna ca in 5 minute va fi acolo si sa nu fie, apoi sa astepti o gramada de timp si sa nu apara, e lipsa de seriozitate. Deci apartamentul respectiv care apare ca vazut in acel "contract" nu a fost vazut. Dovada sunt martorii care a fost cu mine si atat. Fata de alte agentii imobiliare unde si proprietarul semneaza ca a fost vizitat apartamentul, astia nu au asa ceva.

A treia problema e ca se mentioneaza in acel contract ca se va plati o taxa de X lei pentru vizitarea apartamentelor prezentate de agentie, taxa care mi se impune, cu toate ca nu a fost vazut apartamentul, dovezile fiind doar eu si martorii (2 la numar).

In conditiile in care acea intelegere nu a fost intocmita in 2 exemplare, dar mi-a fost data o copie xerox, apartamentul respectiv nu a fost vizitat si mi se impune acea taxa, ce pot face pentru a-i evita pe acesti agenti care una spun alta fac. Mentionez ca nu e o suma mare, in schimb ma suna non-stop sa-mi aminteasca de acei banuti. Mentionez ca nici zona nu era cea care ni s-a explicat, deci nu mai suntem interesati nici macar sa vedem cum arata apartamentul.

Multumesc!