avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate micheline86

Activitate micheline86

Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Ultima plata catre Kruk a fost in 2013, dar nu mai stiu exact luna. Voi cauta chitantele. Incuviintarea de executare silita e din august 2016, comunicare pe 21 octombrie, in plicul de la BEJ
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Buna seara,

Creditul a fost luat in 2010. Ultima plata catre banca a fost in 2012. La cateva luni dupa declararea anticipata a scadentei, in urma zecilor de telefoane primite de la kruk cu amenintari, am facut 2 sau 3 plati catre ei. Imprumutat este sotul, eu sunt co-imprumutat. Eu am ramas fara loc de munca si nu am mai putut plati. Cei de la kruk puneau presiuni pentru incheierea unui acord intre ei si noi, ca si debitori, lucru care nu s-a intamplat. De atunci si pana acum nu am mai primit nimic de la ei, pana pe 21 oct cand am primit plic de la BEJ, cu incheiere de incuviintare a executarii silite, somatie sa ne conformam sa achitam toata suma in termen de 1 zi, si adrese catre angajatori si bancile unde avem carduri active. Acum avem toate conturile blocate, inclusiv cardul de alocatie al copilului. Am vrea sa invocam in contestatie prescriptia si cesiunea de creanta facuta fara acordul debitorului. Avem vreo sansa sa se admita contestatia? Si daca da, ce anume se intampla in fapt dupa admiterea ei?
Multumesc
Buna ziua,

Am primit un dosar de la un BEJ in legatura cu poprirea pentru neplata unui credit preluat de Kruk. Inca sunt in termen pt depunerea contestatiei.
Ma intereseaza sa stiu ce se intampla daca se admite aceasta contestatie. Care sunt urmatorii pasi. Adica se merita sa platesc taxa de timbru pt contestatie? Sau sa ajung la o intelegere cu executorul.
Multumesc
Daca sunteti amabil, imi puteti spune ce se intampla dupa admiterea contestatiei la executare?
Multumesc