Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare taxa de timbru dupa admiterea contestatiei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare taxa de timbru dupa admiterea contestatiei la executare

Buna ziua,

Luna aceasta am castigat doua contestatii la executari silite initiate de kruk, anulandu-se toate actele de executare. Hotararile nu sunt definitive, kruk avand drept de apel 10 zile de la comunicare.

Dupa ce hotararile vor deveni definitive, cum pot sa imi recuperez taxele de timbru? Conform OUG 80/2013 ar trebui sa depun o cerere la judecatorie si sa ridic banii de la primaria din comuna, unde am achitat initial.

La primul dosar, nu specifica nimic in comunicare, despre cheltuieli de judecata.

La al 2-lea dosar specifica: Obliga intimata la plata ....... reprezentand taxa judiciara de timbru si taxa copiere dosar de executare silita. Asta inseamna ca nu mai pot recupera banii prin primarie, ci trebuie sa ii iau de la kruk?
m_m, utilizator
Da, trebuie sa luati banii de la KRUK conf.hotararii si art.453(1) NCPC.
ce motive ati invocat? Ati fost reprezentat de un avocat?
Ne-a ajutat cineva sa facem contestatia. Motivul a simplu: prescrierea dreptului de a cere executare silita (au trecut 5 ani de la cumpararea creditelor de catre kruk).

Am inteles ca intai trebuie sa astept redactarea si comunicarea, apoi sa astept sa treaca zilele de apel, sa devina definitiva. Dupa ce devine definitiva, cum ma duc sa iau banii de la kruk?
Faceti cerere la instanta ptr.eliberare hotarare cu mentiunea ca este definitiva si mergeti apoi la un executor ptr.punere in executare daca kruk refuza executarea de bunavoie.
Am inteles. Dupa ce voi avea rezolutia in scris de la instanta ca este definitiva, cum procedez inainte de a cere executarea lui kruk? Poate sunt amabili si returneaza taxa. Merg la sediul lor cu o cerere de returnare a banilor la care anexez hotararea judecatoreasca?