avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate marimar77

Activitate marimar77

Buna seara,va rog sa-mi spuneti si mie ce acte sunt necesare in cazul unui divort de comun acord si daca in instanta este necesara prezenta ambelor parti,sau numai a reclamantului.

Va multumesc
bioenergeta a scris:

Cu sprijinul unui avocat puteti depune cerere de divort prin acord, la primul termen putand obtine hotararea de desfacere a casatoriei. Ulterior depuneti cerere de partaj, urmand ca la primul termen sa mergeti cu o tranzactie, solicitand instantei sa pronunte o hotarare de expedient conform solicitarilro dvs.


multumesc,dar nu vrem sa apelam la avocati,ci avand in vedere ca suntem amandoi de acord,am dori sa incheiem cat mai repede si cu cat mai putine costuri aceste demersuri.de aceea dorim sa stim unde trebuie mers si ce trebuie facut pentru ane divorta cat mai usor,fara complicatii
mirela741 a scris:

Puteti apela la divortul pe cale notariala, care se solutioneaza in 30 de zile de la depunerea cererii de divort in fata notarului, urmand ca mai apoi sa faceti partajul.


multumesc
Buna ziua,as dori un sfat daca se poate.Atat eu cat si sotul meu dorim sa divortam.Mentionez ca el doreste sa renunte la toate bunurile comune in favoarea mea,dar nu stim cum sa procedam pentru a rezolva aceste doua probleme,divortul si partajul cat mai repede.Va rog sa-mi spuneti ce posibilitati avem, precizez de asemenea ca nu avem copii minori.Va multumesc