Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte necesare in cazul unui divort de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte necesare in cazul unui divort de comun acord

Buna seara,va rog sa-mi spuneti si mie ce acte sunt necesare in cazul unui divort de comun acord si daca in instanta este necesara prezenta ambelor parti,sau numai a reclamantului.

Va multumesc
cererea de desfacere a casatoriei semnata de cei doi soti la care se anexeaza certificatul de casatorie, cartea de identitate , taxa de timbru si timbru judiciar. Da trebuie sa fie prezente ambele parti
Pentru divortul prin acord sunt necesare urmatoarele:

- actiunea de divort (gasiti modele pe net)
- certiticatul de casatorie in original
- carte de identitate ambii soti
- dovada privind plata taxei de timbru
- timbru judiciar
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Puteti sa divortati pe cale administrativa sau prin procedura notariala conform art. 375 Cod civil. Procedura este cea prevazuta de art. 376 Cod civil.