avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate lucamihaela

Activitate lucamihaela

Multumesc!
Nu, in shimb am gasit actele societatii tot ce am scris mai sus.
Buna ziua,
am primit decizia de pensie, nu pot sa-mi dau seama dupa buletinul de calcul daca mi s-au luat in calcul anii 1999 si 2000, acestia nefiind trecuti in cartea de munca. Specific in arhiva societatii m-am gasit cu declaratiile fiscale/ an, stat de plata cu retinerile CAS, CNAS, pensie suplimentara 3%. Am gasit si dublurile OP pt plata acestor sume pt toti salariatii societatii, in banca. Nu stiu cum sa abordez problema? Am intrebat la Casa Pensii si mi s-a spus ca societatea sa-mi elibereze o adeverinta prin care figurez ca angajata si cu sumele platite. Orice societate poate face asta, ma gandesc si cum sa si justifice platile. Merg la ITM unde este arhiva si sa cer daca figurez cu sumele platite? Fac copiii atasate? Inca o data, anii 1999-2000. Multumesc!
Multumesc,m-am edificat.=D>
va multumesc pt ca ati incercat sa gasiti un raspuns,insa in contract nu exista nici o explicatie,
simplu spune ca in cazul unui litigiu primeaza contractul in engleza,m-am gandit ca traducerea poate denatura anumiti termeni juridici si ca sa evite orice altfel de complicatii au pus asta.
ai o strangere de inima, insa ,ma mai intrebam de ce statul roman se degreveaza de toate implicatiile ca si cand nu am fi si noi cetateni ai lui,el trebuie sa ma protejeze nu lasand firmele sa se descurce singure ,atata timp cat statul roman este parte a contractului.
in afaceri nu exista sentimente. o zi buna.
de ce primeaza cel in engleza chiar daca statul roman are actiuni la acea companie:(X-(