avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate tedy69

Activitate tedy69

Angajatorul ne-a dat in loc de 22 de tichete de masa doar 12. In locul celor 10 tichete de masa pe care nu le-am vazut, ne-a dat alimente provenite de la alte firme detinute de dansul (cateva dintre alimente sunt chiar aproape de expirare). Am uitat sa specific faptul ca din ceea ce scrie pe fluturasul de salarii reiese ca am primit 22 de tichete si nu doar 12 cate au fost in realitate. Este legal ceea ce a facut domnul patron ? Ce se poate face pentru ca pe viitor sa nu mai procedeze in acest fel ?
Buna ziua,

Cand am suspendat firma chiar am intrebat contabila daca exista vreo modalitate sa nu mai depun declaratiile si mi-a spus ca nu .
Daca a trecut termenul de 15 zile in care puteam sa platesc amenda si ma duc sa o platesc dupa acest termen , ce urmari sunt ? Se calculeaza penalitati ca nu am platit la timp?
Se trece la executare silita chiar daca am platit amenda dupa termenul de 15 zile de la primirea p.v. de contraventie ?Va rog sa ma lamuriti !
Trebuie sa depun si declaratiile sau daca nu le depun , fiscul poate sa ma declare inactiv conform noilor reglementari ale legilor fiscale ?

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns !

Dar de unde sa platesc amenda de 1000 de roni daca eu am salariul de 1000 roni si am intretinerea 500 roni ?
Oricum daca platesc amenda si nu depun declaratiile ca nu mai am contabil ce se intampla? O sa platesc amenda si pt. trim. 4 si ce mai fac ?
Daca nu depun 3 bilanturi consecutive , nu se dizolva firma automat ? sau devine inactiva ?
Nu mi se pare corect ca dupa ce ca nu ai nici un venit de pe urma unui srl care nu are activitate si mai e si suspendat pe 3 ani , sa platesti amenda ca nu ai depus declaratiile fiscale la timp . Cum sa fac sa nu platesc amenda ? Inainte de a trimite amenda nu trebuia sa se trimita un avertisment ?
Ce inseamna mai exact "raspundere in solidar"?

Multumesc!
Buna seara ,

Am o firma infiintata in anul 2006 , care nu a avut deloc activitate , iar din 2009 firma este suspendata.
Am depus in fiecare an declaratiile corespunzatoare.Contabila nu a mai depus declaratiile pentru trimestrul 2 si 3 2011 , anuntandu-ma abia in decembrie ca nu mai poate sa tina contabilitatea asa ca m-am trezit cu o amenda de 1000 de roni sau executare silita in cazul neplatii .
Alternative :
1. Platesc amenda , caut alt contabil si depun in continuare declaratiile. Aceasta varianta nu ma multumeste deoarece vreau sa lichidez firma in viitor .
2. Nu platesc amenda . Ce consecinte sunt ? Executare silita la ce... daca firma nu are bunuri , nu are nimic .Se executa silit administratorul , adica eu ca persoana fizica ?
3. Ce se intampla cand se termina suspendarea firmei si ce trebuie facut ?
4. Daca nu platesc amenda si nu depun in continuare nici o declaratie / bilant se poate dizolva firma automat ?(Si sa scap de ea fara alte batai de cap).Aceasta varianta imi convine cel mai mult .
5. Alte solutii care ar fi ?

Va rog sa ma ajutati sa aleg solutia cea mai buna .

Multumesc anticipat pentru raspunsuri !