avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate Rookye

Activitate Rookye

Buna ziua. Am o nedumerire legata la modul prin care mi s-a anulat garantia unui produs achizitionat de la Emag. Este vorba de laptopul sotiei mele. Suntem studenti si am locuit la camin. De curand, dispozitivul a inceput sa mearga mai greu culminand cu intreruperea functionarii acestuia. Precum era normal, l-am trimis in garantie. Dupa cateva zile am primit un e-mail de la cei care se ocupa cu repararea dispozitivelor in care spunea:
"Buna ziua,

In legatura cu produsul receptionat din partea dumneavoastra, laptop HP Compaq Presario CQ58-200SQ cu procesor Intel® Celeron® Dual CoreTM B830 1.80GHz, 4GB, 320GB, Intel® HD Graphics, FreeDOS, va comunicam faptul ca in urma diagnosticarii s-a constatat ca produsul prezinta corpuri straine in interior: placa de baza afectata. Aveti atasat fotografiile care argumenteaza constatarea. Conform certificatului de garantie emis de producator, precum si cel pentru garantia plus, aceste deteriorari nu fac obiectul garantiei.

Remedierea este posibila numai in regim post-garantie, contra-cost pentru pretul de 785 lei (TVA + manopera) si consta in inlocuire placa de baza.

Avand in vedere cele mentionate mai sus, va comunicam faptul ca termenul de remediere de 5 zile lucratoare asumat prin contractul Garantia Plus, nu se mai aplica.

Asteptam decizia dumneavoastra."

Precizez ca prin corpuri straine se refera la niste gandaci care au fost probabil atrasi de caldura si s-au asezat confortabil pe placa de baza intrand prin orificiile de aerisire ale laptopului si au deteriorat placa de baza.
Intrebarea este, au dreptul sa anuleze garantia pe acest motiv? Deoarece consider ca nu sunt raspunzator pt deteriorarea ei. Sunt constient ca nu voi avea niciun castig de cauza cu ei, caci isi vor sustine in continuare punctul de vedere ca sa nu fie reparat gratuit, dar as vrea sa stiu daca are rost fac vreun demers la protectia consumatorului.
P.s. valoarea laptopului un depaseste 900 lei iar ei cer 785 doar pt repararea placii de baza.
Astept parerile dv. Ati mai intampinat asemenea probleme, sau ati mai auzit de asa ceva?
Multumesc pt timpul acordat!
si daca nu va avea ce sa ii ia???ramane asa??
poi spre exemplu face imprumut la banca, si nu ii mai da inapoi??banca ce ii ia?
Care ar fi mai convenabil? sa mergem la notar sa facem alt cotract legalizat, sau sa ramana asta si sa il dau in judecata? Ma refer financiar care ar fi mai ieftin? Iar la 3700 ron cat imi cere executorul? Banii trebuie sa ii dau chiar daca nu rezolva nimic?
Multumesc pentru raspuns!

Ipotetic vorbind, nu achita suma, merg la judecatorie, voi avea sorti de izbanda daca el nu are nimic in proprietate personala?
Buna seara si bine v-am gasit. Ma bucur ca am descoperit acest forum si sper sa gasesc aici ajutorul mult cautat. Precum mult altii am si eu o problema, am imprumutat o suma de bani si am incheiat urmatorul contract:

Contract de imprumut persoane fizice CONTRACT DE IMPRUMUT

Incheiat astazi .....................
la ..................................

I. PARTILE CONTRACTANTE
1.1. Dl ........................................................, domiciliat in ...................................................., str. .................................. nr. .............., bloc .........., scara .........., etaj .........., apartament ......., sector/judet ....................., nascut la data de (ziua, luna, anul) ..................................................... in (localitatea) ........................... sector/judet .........................., fiul lui ......................................... si al .........................., posesorul buletinului (cartii) de identitate seria ......... nr. ........................, eliberat de ............................, cod numeric personal .................................................., in calitate de imprumutator, pe de o parte,
si

1.2. Dl ..............................................................., domiciliat in ................................................, str. .................................. nr. .............., bloc .........., scara .........., etaj .........., apartament ......., sector/judet ....................., nascut la data de (ziua, luna, anul) ..................................................... in (localitatea) ........................... sector/judet .........................., fiul lui ......................................... si al .........................., posesorul buletinului (cartii) de identitate seria ......... nr. ........................, eliberat de ............................, cod numeric personal .................................................., in calitate de imprumutat, precum si

II. OBIECTUL CONTRACTULUI SI OBLIGATIILE PARTILOR
2.1. Imprumutatorul declara ca acorda cu titlu de imprumut imprumutatului, suma de ...................... RON, cu obligatia imprumutatului de a restitui suma imprumutata, fara dobanda, in termen de ...................................... luni de la data prezentei autentificari, respectiv pana la data de ......................................... .

2.2. Imprumutatul primeste cu titlu de imprumut de .......................... RON, si este de acord cu termenul si conditiile de rambursare a imprumutului, prevazute in prezentul contract.

2.3. Imprumutatul se obliga sa restituie imprumutul pana la data de ................................................ .

III. DURATA CONTRACTULUI

3.1. Imprumutul se acorda pe un termen de .................................................. luni, incepand de la data de .........................., si pana la data de .............................. .

V. LITIGII

5.1. Partile au convenit ca eventualele litigii, in cazul in care nu este posibila rezolvarea pe cale amiabila, sa fie deferite instantei judecatoresti competente.

VI. CLAUZE FINALE

6.6. Prezentul contract a fost incheiat intr-un numar de ........................ exemplare, cate unul de fiecare parte, astazi ........................, data semnarii lui.

IMPRUMUTATOR IMPRUMUTAT



desigur toate rubricile completate si semnate..de fata au fost 2 martori dar nu au semnat nicaieri. daca nu mi se restituie suma pana la termenul stabilit ce pot face? daca nu are nimic pe numele lui, mai are rost sa merg si la notar sa dau banii p un contract legalizat acolo?

P.S. BAnii i-am dat in rate la doi frati, suma totala fiind de 4200 lei, asta se intampla in iunie. A trecut vara, nu am primit niciun ban. In Septembrie, dupa multe insistente mi-a dat 500 lei si au mai ramas 3700, ajungandu-se la intelegerea ca banii imi vor fi restituiti doar de unul dintre ei. In decembrie m-am reintalnit cu respectivul si am hotarat sa facem contractul sus numit.
precizez k chipurile nu isi stia seria de pe buletin, pe care urmeaza sa o gasesc si s o trec ulterior - va fi o problema daca difera un pic nuanta la pix?

Multumesc mult si astept parerile voastre, respectiv rezolvarile!