avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate vladconstantin

Activitate vladconstantin

Dar ce conditii trebuie sa implinesc ? Sa nu mai savarsesc in timpul termenului de incercare alta infractiune nu ? Am citit ca si la barou nu prea se primeste cu infractiuni la activ: Este nedemn de a fi avocat:
a) cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate, de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei;
Deci daca peste 2 ani cazierul va fi curat , voi putea da ori la Barou ori la Politie,mai putin probabil la INM,am inteles corect?
Da,dar alea 4 luni au trecut din iunie , mai raman aia 2 ani !

Editat de moderator simonette12- pct.1.3 din Regulament


Multumesc,deci pe data de 18 Iunie 2013 pot sustine un examen,dar..in ce consta acest exament de redobandire ? Este practic sau doar scris ?
Dupa termenul de incercare,care este de 2 ani si mi se curata cazierul,sunt sanse daca fac Dreptul sa mai intru la INM sau doar la Barou ? Va multumesc.
Buna ziua! Am si eu niste nelamuriri,daca se poate cumva sa ma ajutati va rog, in August mi-a fost luat permisul din cauza consumului de alcool la volan,s-a intocmit dosar penal,mi-a fost data o sentinta de 4 luni cu suspendare, de pe data de 18 Iunie 2011 mi-a ramas definitiva si irevocabila , cum trebuie sa procedez ca sa pot da de permis dinou,mai exact cand pot da examenul si ce examen (scris - practic ?)
Cum procedez sa imi curat cazierul dupa aceea si in cat timp? Va multumesc!
Buna ziua , am avut si eu o problema,a trebuit sa ajut pe cineva si am fost prin cu alcool la volan,am nevoie de putin ajutor, am primit o sentinta de 4 luni cu suspendare si un termen de incercare de 2 ani si 4 luni, in cat timp imi pot lua permisul inapoi,intr-un an sau 2 ani si 4 luni de la sentinta ramasa definitiva ? Multumesc
stie careva sa-mi raspunda ?
am inteles asta,dar imi puteti raspunde la ultima intrebare,cst sm permisul anulat/suspendat pot sa imi fac permis in alta tara,gen moldova? e legal?
salut , am permisu suspendat pt alcoolemie cu dosar penal pe o perioada nedefinita,adica dosarul este la procuror,am vreo sansa sau e legal sa imi fac permis in moldova si sa circul cu el in romania ? va rog ajutati-ma :-)
dar cine da 18 i 1 ? procurorul sau instanta? e vreo sansa ca procurorul sa nu ma bage in instanta,sau instanta sa ma achite? adica...care ar fi cel mai bun caz care mi s-ar intampla,dar cel mai rau?
dar de la instanta pot prini 18 i 1? sau vreo sansa sa primesc nup sau sup?
Buna ziua , am si eu o problema , am fost depistat cu alcoolemie la volan , 0.89 suflat si 1.20 prima proba si 1.00 a doua proba,mi s-a intocmit dosar penal,a stat cam 2 luni la comisarul care se ocupa de cercetarea penala si acum are vreo 2 luni de cand e la procuror, acesta spunandu`mi ca mai dureaza deoarece se lucreaza dabea la dosarele din 2007-2008-2009 , al meu e din august 2011 , am facut o cerere de urgentare dar nimic,stiti cumva cat o sa mai stea la dansul pana va fi solutionat ? Sau daca vreo sansa sau vreo posibilitate sa primesc mai repede vreo solutionare? Sau 18 indice 1..? Va rog ajutati-ma,cat mai trebuie sa astept sa aflu ceva,sau ce trb sa mai fac ? Mentionez ca nu m-am suit de placere baut la volan ci era o necesitate,trebuia sa ajut pe cineva,nu prea sunt bautor in general