avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate axlb

Activitate axlb

Multumesc pentru raspuns. Termenul a fost respectat, mai ramane chiar aproximativ o luna...
Multumesc pentru informatii. Plangerea respecta conditiile enumerate de mai sus, singura problema este formularea (titlul plangerii) este "Plangere penala" nu "Plangere prealabila". As fi vrut sa stiu daca acest lucru poate fi o problema - respectiv sa nu fie considerata plangere prealabila...
Am inaintat la Parchetul de pe langa Judecatorie o plangere penala impotriva unei persoane juridice, privind savarsirea infractiunii de gestiune frauduloasa. Pentru aceasta am vazut insa ca este necesara o plangere prealabila. Plangerea penala functioneaza ca plangere prealabila, sau trebuie inaintata o noua plangere? (conditiile de forma si termenul privind plangerea prealabila au fost respectate, cu alte cuvinte, singura diferenta ar fi cea de titlu...).

Multumesc anticipat pentru lamuriri.
Buna ziua,
Am o intrebare: este legala aplicarea penalitatilor de intarziere pentru restante anterioare infiintarii asociatiei de proprietari, implicit a deciziei de infiintare a sistemului propriu de penalizari (0,2%/zi)? Asociatia, infiintata in iunie 2011, a preluat restantele pe care le aveam si a calculat penalizari cf. L230/2007, incepand cu date anterioare infiintarii (lunile precedente). In acelasi timp, s-au aplicat si penalizari prin repartizarea celor ale furnizorilor (am doua chitante cu mentiunile "penalizari" si "penalizari radet").
Din minima mea cultura juridica, stiu ca penalizarile sunt un drept accesoriu, ori persoana juridica dobandeste capacitatea de folosinta prin infiintarea acesteia, asadar nu ar putea avea drepturi accesorii anterior infiintarii.
Multumesc anticipat!