avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Activitate Dobre2

Activitate Dobre2

Discuție Partaj
Buna seara !
Am si eu o nelamurire si va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat,raspuns.
Sunt casatorit din 2011 iar in prezent ma aflu la faza de mediere , sotia vrea sa divortam. Am cumparat un teren de la parintii mei impreuna cu ea si ne-am apucat de constructia unei case. In contractule de vanzare cumparare exista o clauza de 30 de ani nu stiu exact cum se numeste dar se refera ca terenul nu poate fi vandut,amanetat,lasat gaj la banca si o clauza viagera pentru ambii mei parinti. Casa este la rosu in prezent iar materialele de constructie 80% sunt cumparate pe numele tatalui meu,iar construirea propiu zisa a casei este facauta de mine,tatal meu, fratele meu o pot dovedi cu martori. Sotia mea a facut o procura notariala unu ,,Camatar'' cu drepturi depline iar acest om doreste sa recupereze jumatate din bunuri si sa le scoata la vanzare sau sa ma despagubeasca pe mine.
Am doua intrebari:
1 Dupa terminarea partajului Sotia mea poate sa vanda partea ce ii revine avand invedere clauzele mai sus specificate?
2 Este obligatoriu ca unu dintre soti dupa efectuarea partajului sa se despagubeasca dupa caz unul pe celalat? Sau fiecare poate sa faca ce doreste cu partea ce i se cuvine?
Va multumesc anticipat tuturor!!!
Răspuns la discuția Dosar penal
Va multumesc pt toate raspunsurile astept citatia sau solutia.
Răspuns la discuția Dosar penal
Va multumesc frumos.Dar mai am o intrebarec:care dintre probele biologice este atasata la dosar?cea cu valoarea mai mica sau cea cu valoarea mai mare de alcoolemie?Deoarece valoarea probelor a fost de 0.80 respectiv 0.90.Din acest motiv sunt confuz in ceea ce priveste dosarul.
Discuție Dosar penal
Buna ziua ..am o poroblema si poate ma puteti ajuta intr-un fel. Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcoolemie , la probare cu testul etilotest am avut o valoare de 0,45 g in aerul expirat , dupa care am fost informat de catre agendul de polite ca trebuie sa il insotesc la spitalul judetean pentru recoltarea probelor biologice conform legii in vigoare, dupa aflarea rezultatelor biologice a reisit o valoare de 0,90 respectiv 0,80 alcool in sange, acum dosarul se afla la procuratura cu propunere de rechizitoriu. As dori daca se poate sa imi spuna si mie cineva ce masuri se poat lua in cazul meu, tin sa mentionez ca nu m-am opus testarii, nu am produs accident rutier , nu am folosit vb jignitoarea asupra politistului sau olcarei alte persoane pe durata procedurilor pentru intocmirea dosarului , mi-am recunoscut vina e.t.c. M-am supus legii. Va multumesc anticipat.