avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate apetrovici

Activitate apetrovici

multumesc mult, dl Lucian. Voi merge la executor pentru a reincerca solutionarea amiabila. daca nu vrea, cat sa astept raspuns la cerere ca sa il dau in judecata?
Pot cere sa consult dosarul? Imi spunea ca sunt acte secrete acolo??
Va multumesc mult, dna.Simona.voi merge sa fac si eu o noua cerere.
Nu s-a intamplat asa. ce fel de hartie, mai exact? nu se ocupa tot el de radierea somatiei? Credeam ca este obligat sa faca asta dupa ce a primit banii...Multumesc pt raspuns.
Buna ziua. Anul trecut am pierdut un proces si m-am trezit pe neasteptate cu contul poprit, deoarece adversarul meu a obtinut rapid titlu executoriu. Desi i-am platit mai mult de jumatate din suma si mi-am luat si angajamentul ca voi plati in cel mai scurt timp restul, executorul nu a pierdut prea mult timp si intr-o luna a reusit sa imi treaca o somatie in cartea funciara a locuintei mele, amenintandu-ma ca ma executa...pentru o suma ridicola. Asa ca m-am imprumutat din nou si am platit tot. Am facut o cerere executorului rugandu-l sa imi ridice somatia din cartea funciara si poprirea de pe cont. Dupa 6 luni mi-a ridicat poprirea, dar somatia nici acum. Mai mult nu mi-a comunicat absolut nici o hartie, proces verbal sau confirmare de plata, desi inainte de a primi banii m-a bombardat cu amenintari si somatii.
Va rog frumos sa imi spuneti ce obligatii are acest executor fata de mine, cum pot actiona legal pentru a-l face sa imi ridice somatia, ce acte ar trebui sa-mi comunice si cum?
Mentionez ca nu mi-a permis sa ma uit in dosarul pe care l-a intocmit. Vreau sa stiu daca am dreptul sa vad ce este in acel dosar?
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
multumesc:).
Pot obtine cheltuieli de judecata si pentru fazele procesuale in care am pierdut?
buna ziua
vreau sa introduc o actiune separata pt cheltuieli de judecata, reprezentand onorariu avocat. Am castigat ultima faza a unui proces, pe cele anterioare le-am pierdut. Am cerut cheltuieli de judecata, dar nu am depus nici o chitanta. Instanta s-a pronuntat acordand taxa de timbru pe care a gasit-o la dosar. ce sanse sunt si daca trebuie sa timbrez la valoarea pe care o cer? multumesc