avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Activitate anadelgado

Activitate anadelgado

va multumesc frumos pt raspuns.copilul ia fost incredintat in 3 ani.timp in care eu mam ocupat de copil nu numai platind pensia alimentara,cat si k pachete si bani trimisi din strainatate.muncesc k contract de munca avand un salariu destul de bun.am vizitata copilul dar numai la domiciliul tatalui si in prezenta familiei tatalui.mi sa interzis sa iau copilul in vizita la mine acasa.am martori precum k atata timp cat copilul a fost crescut de mine mam ocupat de el.spunetim va rog frumos cum pot fi decazuta din drepturile parintesti?care sant conditiile in care un parinte poate fi decazut din drepturi ?va rog sa mi raspundeti deoarece sant ingrijorata.eu nu am facut absolut nimic ca sa pun in pericol cresterea coplului meu.in schimb vreau sa petrec timp k copilul meu deoarece simte nevoia unei mame si nu sant lasata de fosta soacra.practic copilul traieste fara mama si fara tata deoarece tatalui nui pasa dat fiind plecarea lui in strainatate de mult timp.el fiind in masura sa fie alaturi de copli si contribuind la cresterea lui.el avand de moment custodia.va multumesc inca odata
in momentul de fata sant in proces k fostul concubin pentru incredintarea minorului.copilul are 7 ani si tatal are incredintarea copilului definitiva si irevocabila.cum am mai explicat este plecat de mai bine de un an si jumatate din tara.cea care il reprezinta in procese este avocata acestuia.el nu apare niciodata.in fine.a facut o intampinare la dosar prin care solicita ca exerecitarea autoritatii parintesti sa fie efectuata doar de el,este de acord sa vizitez minorul dar la domiciliul lui,casa in care eu nu sant binevenita,si amenintata in mai multe randuri de catre familia lui.din cate am inteles are de gand sa plece k copilul din tara de aceea cere ca autoritatea parinteasca sa fie efectuata doar de el.avand deja hotararea definitiva si irevocabila poate sa plece k copilul fara semnatura mea?saptamana aceasta va fi al 4 termen de judecata in care vom chema martori in instanta.este posibil sa fie singurul care poate exercita drepturile parintesti?va rog frumos sa mi dati un raspuns curand o sa fie procesul si ca sa fiu pregatita..va multumesc din suflet.:sorry:
buna ziua.as dori sa va explic situatia mea.sant intrun proces de incredintare minor k fostul concubin,minorul fiind la el.avand incredintarea copilului,tatal este plecat de un an jumate in italia.copilul fiind crescut de bunica (cea care nu ma las sa mi vizitez copilul si ma ameninta k bataia)tatal este bodyguard la un club de prostitutie si mai ales k in acel club lucreaza atat iubita lui cat si verisoara acestuia.el castigand bani atat de la iubia lui cat si de la respectivele (femei de produs ale verisoarei)deoarece aici e vorba de un focar de exploatare sexuala.odata vorbind k el pe mesenger mia propus chiar mie MAMA COPILULUI sa ma duc acolo si daca pot sa aduc si eu vreo femeie.ca se impaca k mine ne luam copilul in italia si eu sa lucrez la acel club de noapte.am copiat tot ce mia scris el,am luat poze k el de pe internet din acel club,mama lui se ocupa k vrajitorie si camatarie,au valoare toate aceste lucruri pentru decadere din drepturi?va multumesc frumos si astep un raspuns.
Răspuns la discuția incredintare minor
anchete sociale sau facut atat la domiciliul lui cat si al meu.a recunoscut k este plecat din tara dar de o perioada scurta.am vost nevoiti amandoi deoarece ne au cerut veniturile de pe ultimele 6 luni.am depus veniturile traduse pe ultimele luni ,atat el cat si eu lucram k contract de munca in afara.daca el o sa aibe castig de cauza este posibil fiind la dosar anexat castigul meu lunar in strainatate.acesta fiind cu contract de munca poate sa mi mareasca pensia?se tin in cont la calcularea pensiei veniturile dintro tara straina?va multumesc si astept un raspuns.
Răspuns la discuția incredintare minor
va multumesc din suflet pt raspuns,am vorbit k avocatul meu si mia spus ca nu pot sa cer sa fie audiat de un psiholog deoarece instanta nu obliga acest lucru.minorul o sa fie audiat saptamana care vine in camera de consiliu in prezenta domnului presedinte si de pers care o sai puna niste interbari copilului.o sa astept pur si simplu.nu pot face nimic.multumesc
buna ziua,as dori sa va explic situatia prin care trec in acest moment si sa va cer un sfat.dintro relatie de concubinaj a rezultat un minor,ne am despartit in scurt timp copilul mia fos incredintat mie.dupa 4 ani datorita mediului de trai, neajunsurilor,si faptului k tatal trimitea pensia doar k interventia politiei am hotarat sa plec in strainatate sai pot oferi minorului un trai mai bun.tatal sa oferit sa aibe grija de el in acest timp.am fost de acord dar k conditia sa mil dea inapoi la intoarcerea mea.dar in acest timp el ma pus la abandon si a castigat copilul.au urmat 3 ani de calvar in care singura modalitate sa vrbesc sau sal vad pe minor era la domiciliul tatalui si in schimbul unei sume de bani.in tot acest timp mam ocupat de minor k pensie,bani trimisi aparte si pachete.cu toate acestea eu nu am dreptu k minorul sa mi fie lasat macar o ora la domiciliul meu.in schimb tatal este plecat de un an jumate in strainatate.copilul fiind crescut de bunica paterna.nu are prieteni ,sta numai inchis in casa si are o matusa din partea tatalui care are diploma in pshihologie si il invata pe copil sa vorbeasca rau de mine.in fine toate aceste motive mau facut de la dat in judecata mai ales k el are incredintarea si nu este in preajma copilului fiind plecat din tara.deja au fos trei termene in care el nu sa deranjat sa vina in schimb eu am fost prezenta.in urmatorul termen o sa fie audiat copilul in camera de consiliu,minorul avand varsta de 7 ani jumate.copilul fiind influentat de bunica si matusa deja spune lucruri foarte urate de mine.in ce masura poate avea valoare declaratia minorului?este obligatorie declaratia lui?pot sa cer sa fie audiat de un psiholog deoarece cred eu k ar fi persoana cea mai indicata sa scoata adevarul de la el.tatal a facut o intampinare prin care spune numai aberati si solicita exercitarea autoritatii parintesti sa fie efectuata doar de el si sal vizitez doar la domiciliul tatalui.am vreo sansa sa iau minorul inapoi?astapt un raspus,va multumesc din suflet.