avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate 2009bun

Activitate 2009bun

Răspuns la discuția Restanta pensie intretinere minor
Nu am cum.Este f .costisitor si aproape fara rezultate,daca nu cumva sigur fara rezultate.
Răspuns la discuția Restanta pensie intretinere minor
Multumesc .O sa incerc.Dar mai cunoasteti situatii in care s-a reusit in felul acesta?
Situatia pt .care solicit lamurire ,o voi explica punctual:
-copil minor (14ani),incredintat mamei
-tatal ,a realizat venituri cu contract de munca in italia in 2014 realizind un venit net de 11237 eur,venit descoperit printr-o comisie rogatorie solicitata in cadrul unui proces de reactualizare pensie alimentara ,din anul 2014 si care s-a incheiat in 2016
-pt aceasta perioada ,in timpul anului 2014,a platit decat 25% din salariu minim pe ec.din romania ,cu toate ca el in acest an a realalizat venituri in euro.
-prin sentinta civila din 2016(devenita definitiva si irev.),a fost obligat la plata restantei de 2830 euro,suma din recalcularea pensiei conform cu veniturile reale ale acelei perioade.acesta refuza sa plateasca aceasta suma de care a fost informat de avocatul care l-a reprezentat in instanta ,deoarece acesta locuieste in italia .nu are domociliul in romania ,iar in italia nu raspunde la nici o solicitare trimisa prin intermediul postei la adresa pe care o cunosc eu,inclusiv citatiile trimise la aceasta adresa s-au intors nedesfacute.in concluzie el sta" ascuns ",si nu vrea sa plateasca restanta .

-------intrebarea este :
1)cum pot sa il determin sa-i dea banii copilululi,eu neavand nicio legatura cu el ,decat doar prin intermediul institutiilor abilitate, pe care nu le cunosc
2)se poate solicita ajutorul interpol pt .identificarea lui?

p.s.:cu executorul nu se poate rezolva nimic pt ca nu are niciun bun mobil sau imobil .in tara nu mai are pe nimeni si nu intentioneaza sa se reintoarca .de procesul din 2014 a aflat ,pt ca a fost citat pe adresa unei matusi la care avea facut ,domiciliul pe buletin ,si care in dec.2014 a murit,iar apartamentul a fost vandut de un alt nepot al acesteia ,caruia i-a dat apartamentul cu act de vanzare -cumparare inainte sa moara.

[editare majuscule]
Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
nu iau banii de la banca ;fostul sot ii trimete banii copilului printr-un unchi al lui ,si ii primesc prin posta .eu nu am obligatia sa platesc nici o taxa sau comision cind primesc banii,si atunci acesti 7 euro ,pina cind copilu se va face de 18 ani ,se vor transforma in alte sute de euro.
Ce trebuie sa fac daca fostul meu sot a fost obligat prin hotarire judecatoreasca definitiva la plata pensiei de intretinere minor in valoare de 107 euro ,iar el ii trimete copilului numai 100 euro si pina acum s-au strins 280 euro restanta din octombrie 2008 decind a fost obligat la plata pensiei?carei institutii trerbuie sa ma adresez si ce trebuie sa cer?
va multumesc