avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Activitate zaitzus

Activitate zaitzus

Multumesc pt răspuns. Revin cu o întrebare.. Daca afiseaz convocatorul la sediul social cu in termenul legal, respectiv 10 zile înainte... Poate fi contestata legalitatea ? In ceea ce privește c spitalul social, ea nu are bani sa vina cu aport...astfel ca... Va fi pusă in fata faptului împlinit. Oricum ulterior va fi făcută o plângere penală, dar nu vreau sa ne blocheze activitatea... Astfel, daca deciziile vor putea fi luate de 50+1, daca se decide majorarea capitalului, ea totusi va trebui sa semneze noul AC. Daca refuza ce variante as avea? Cat vriveste neintelegerile... Nu sunt neintelegerile... Exista lipsa din camerei si ea a recunoscut...
Buna ziua,
vin in fata dumneavoastra cu o problema si anume:
In August 2013 am infiintat o srl avand domeniul de activitate distributie.
Suntem 3 asociati, unul are 40% are si funcia de admincu puteri depline, ea ocupandu-se si de vanzari( noi avem un job si nu avem timp), ceilalti 2 avem cate 30 %.
Societatea a fost finantata de noi, cei care avem cate 30% banii fiind introdusi in contul societatii cu titlu de imprumut asociati. In luna octombrie constatam ca lipsesc din caseria societatii peste 10.000 lei ( conform balantei) iar societatea mai avea de incasat aprox 8000 lei de la clienti. De altfel, adminul societatii a facut un haos in facturi, chitante..in fine.. Pentru suma lipsa din caserie nu exista nicio justificare, ea admitand ca a folosit o banii insa nu toata suma. Realitatea este ca ea a folosit banii din cont( fapt evidentiat de extrasele de cont) plus o parte din incasarile societatii, aceste sume neavand in sapte documente justificative( ea este singura care are acces la conturi). Acum, ea refuza sa renunte la calitatea de admin si cu atat mai putin sa iasa din firma. In actul constitutiv nu este specificat modul de convocare AGA si nici modalitatea in care se iau deciziile in societate.
Pentru moment am vrea urmatoarele:
1 Revocare admin
2 Majorare capital social astfel incat sa-i diminuam partile sociale la minim
3 Excludere ( implica actiune in instanta, eventual plangere penala si este de durata)
intrebari:
Ce variante de convocare AGA avem cum se convoaca de catre asociati si in ce termen astfel incat sa hotaram revocarea acesteia( de asemenea dorim completam Actul Constitutiv cu mentiunea orice decizie se va lua cu votul majoritatii) Ea nu va colabora astfel incat nu va face o convocare AGA

Cu stima,

Adrian
Buna seara.
As dori sa va prezint pe scurt o situatie cu care ma confrunt de ceva vreme si a carei rezolvare nu o intrevad.
Situatia se prezinta in felul urmator:
in urma unui proces instanta a dat o hotarare definitiva si irevocabila in favoarea mea in ceea ce priveste dreptul de proprietate asupa unui teren aflat pe raza orasului Popesti (Ilfov) Avand in vedere faptul ca terenul nu a putut fi retrocedat in aceasi locatie ( el fiind instrainat de primarie anterior iar aceasta, in ciuda faptului ca instanta a solicitat documentele care au stat la baza punerii in posesie a actualilor proprietari, nu a raspuns nicodata, ) a hotarat urmatoarele: punerea in posesie pe o suprafata egala, acceptata de intimate sau in lipsa inscrierea in anexa 23...... Cu toate acestea primaria nu a miscat un deget. drept urmare, chiar inainte sa se prescrie dreptul de a executa silit primaria am apelat la un executor( asta se intampla in aprilie) prima somatie trimisa de acest executor catre primarie a fost prin septembrie ( cred ca omul dormea mult in timpul programului deoarece eu l-am anuntat ca i-a fost incuviintata cererea de executare) la niciuna din cele 3 vizite efectuate de executor primarul nu a fost gasit in primarie, urmand sa se faca PV de refuz. ce ma sfatuiti sa fac mai departe astfel incat sa rezolv cumva problema? In prima faza i-as face primarului o plangere penala pe obligatia de a face, din cate stiu, neaplicarea unei hotarari judecatoresti constituie infractiune. In al doilea rand, as dori sa va intreb in ce masura pot solicita (executorul) infiintarea popririi pe conturile primariei ? Ce alte variante as mai avea? Cu desebita stima, Adrian B.