avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Activitate marryna

Activitate marryna

as dori sa imi deschid o rulota fast food amplasata in incinta parcarii [EDITAT - incalca pct. 2.8. din Regulament]..spatiul este inchiriat de la proprietarul complexului.rulota este complet echipata avand ca utilitati apa calda+rece,curent electric.m-ar interesa si pe mine sa aflu toti pasii care trebuie parcursi pentru a obtine toate avizele si autorizatiile necesare si ce taxe trebuiesc achitate pentru a le obtine.mentionez ca in conditiile in care rulota nu e dotata cu grup sanitar mi se vor acorda aceste autorizatii?ce fel se societate trebuie sa infiintez avand in vedere activitatea prestata in cadrul firmei respective?va multumesc mult si astept raspunsul dvs.
in cazul in care sotul paraseste caminul conjugal cum poate sotia sa dovedeasca asta in instanta?casa daca e bun dobandit in timpul casatoriei se imparte sau el isi pierde drepturile asupra casei daca plec?copiii daca sunt majori au si ei drept asupra locuintei?cum ar trebui sa procedez?
daca eu refuz sa semnez demisia care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac pt a beneficia de somaj?care ar fi motivele care tin de natura mea asa cum ati zis dumnevoastra?
el a zis ca motivul concedierii este ca in felul cum arat nu mai am loc acolo(sunt tunsa foarte scurt).mentionez ca se lucreaza cu capul acoperit.cum trebuie sa procedez ca sa beneficiez de somaj?va multumesc mult pentru sprijin
daca decide sa ma dea concedieze la terminarea concediului in ce conditii o poate face?ce drepturi risc sa pierd daca semnez demisia?
buna ziua.am fost victima uinui incendiu pe data de 18.12.2011.de atunci sunt in concediu medical iar acum am aflat ca angajatorul citez 'nu mai are loc pentru mine' cand voi termina concediul medical.are dreptul sa ma dea afara la expirarea concediului si in ce conditii o poate face?ce pot face in acest sens pentru a nu renunta la drepturile mele?mentionez ca lucrez la el de 1 an de zile (sunt bucatar),fiind primul meu loc de munca.va multumesc.