avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1029 soluții astăzi
Forum Activitate Nadiar

Activitate Nadiar

Plata a fost suspendata doar,in notificare se spune ca motivul este ca nu am mai completat dosarul.Decizia de un an mi-a fost comunicata verbal de doamna de la asistenta sociala si nu a vrut sa-mi primeasca dosarul nou.Primarul poate lua decizia de a reprimi dosarul? E doar ca am intarziat cu adeverintele nu de recuperare a unor sume de bani..
Buna ziua.As vrea sa adresez o intrebare ,la sfarsitul lunii noiembrie am primit o notificare de la primarie ca s-a dispus suspendarea alocatiei de sustinere a familiei pe motiv ca nu am mai complectat dosarul.Motivele au fost tot financiare fiindca din trei in trei luni trebuie sa fac doua drumuri la cate 80 de km pentru adeverintele de venit de la financiar.Astazi am strans toate documentele ,am facut si declaratiile notariale si m-am prezentat la primarie unde dosarul mi-a fost respins pe motiv ca este suspendat pe un an de zile .Mai pot face ceva pentru a reintra in drepturi ? Pot ataca aceasta decizie sau argumenta doamnei de acolo sau trebuie sa le spun copiilor ca vor trebui sa renunte la pachetul de scoala ca nu ni-l permitem? Stiu ca suna deprimant dar chiar e ...Multumesc anticipat pentru raspuns .
Multumesc pentru raspuns.Nu am facut sesizari la politie in speranta ca se va linisti nefiind bagati in seama ,martori nu exista fiindca lumea se teme ,sunt cateva case si fiecare se ascunde sa nu fie prins la mijlocul unui conflict si purtat pe drumuri asa cum suna amenintarea lui.Iar tupeul lui este alimentat de alt caz din zona in care ambulanta si politia il interneaza aproape saptamanal la psihiatrie si la cateva zile e intors in sat .M-am gandit sa ne instalam un sistem de supraveghere care sa cuprinda si trecererea ,ulita de langa casa,am pus o camera falsa care sa-l sperie dar ne-a spus ca isi face nevoile pe ea daca vrea...
Detinem un teren de trei sute metri patrati in vecinatatea proprietatii unui barbat pensionat cu diagnostic de schizofrenie.Terenul a fost mostenit de noi in urma impartirii intre fratii tatei .Ceilalti frati au decis sa vanda partile lor ,noi am dorit sa-l pastram.Barbatul respectiv a venit in repetate randuri si ne-a cerut sa il vindem,noi nu am dorit si astfel in ultimii trei ani a tot mutat gardurile,ne-a tot amenintat,eu nu am mai trecut pe acolo desi e la 150 de metri de mine de frica lui .Ne provoaca ,ne spune ca lui nu-i poate face nimeni nimic,aseara sotul plimba pe ulita unde locuim copilul de un an si sapte luni,el a trecut pe langa ei si a inceput sa urle,s-a speriat copilul dar si sotul fiidca el e violent si de acasa ne tot arata un topor si ne amenita ca daca calcam pe acolo ne ucide.Atat el cat si mama lui vorbesc urat si mi-au amenitat si baiatul de 11 ani. Eu ma indoiesc de diagnosticul pe care il are ,bea si nu i-a tratament,nu face niciodata internari ,cum e posibil ca un astfel de om sa primeasca pensie de la stat pe nedrept si sa se ascunda de legi ? Ce pot face inafara plangerilor la politie care raman la nivel de avertisment
Răspuns la discuția Succesiunea
Inteleg ,voi studia mai in amanunt acea lege dar as prefera sa se poata face succesiunea si avand act de proprietate pe teren sa-mi pot construi o alta casa fara a fi nevoita sa suport scandalurile lui.
Răspuns la discuția Succesiunea
Domnule avocat Patrascu , in primul rand va multumesc pentru raspuns,as vrea sa intreb daca nu sunt proprietara directa a imobilului pot reclama abuzul?Avand in vedere ca ambii avem domiciliu acolo dar nu figuram ca proprietari.
Răspuns la discuția Succesiunea
Va multumesc pentru raspuns,banuiam asta dar in instanta cu ce documente sa deschid actiunea ?Se poate face doar cu adeverinta de rol de la primarie si certificatul de deces?
Iar in cazul in care putem ajunge la un acord se poate rezolva la un birou notarial cu aceleasi documente?Specific ca pentru imobil exista autorizatii de construnctie atat pentru parter cat si pentru a doua modificare a imobilului,constructia etajului facute de parintii mei dar doar in arhiva primariei.Actele de proprietate fiind disparute .
Discuție Succesiunea
Tatal meu a decedat in urma cu 20 de luni,am asteptat sa facem succesiunea cand se intoarce sora mea din strainatate dar ea a refuzat sa participe motivand ca sunt cheltuieli mari si ca o vom face cand nu va mai fi si mama.
Locuiesc in casa parinteasca care are o suprafata de 128 m patrati la nivelul superior avand jumatate si sora mea asa cum s-a facut impartirea verbala cand inca traia parintele nostru iar la parter locuieste mama in jumatatea parterului locuid fratele meu.Ca impartire ar mai fi si trei loturi mici de teren.Pentru toate acestea nu exista documente de proprietate decat in evidentele primariei de care apartinem deoarece nu s-a dezbatut nici o succesiune nici de catre bunici sau parinti.Fratele meu este violent,mai ales cand consuma alcool,sparge usile,ma ameninta cu bataia si chiar cu moartea mentionand ca daca anunt organele de ordine ne da foc si ne omoara pe toti.Mama nu vrea sa mearga la politie sustinand ca face asa doar cand e beat.Eu cu cei doi copii si sotul traim in stres negasind nici o posibilitate de a schimba asta.
Toate acestea ma depasesc,as vrea sa fac succesiunea sa-mi pot desparti partea mea de a lor si sa pot lua atitudine atunci cand imi incalca proprietatea dar nu stiu daca se poate si de unde sa incep.Daca ma puteti ajuta cu sfaturi va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Legea violentei in familie
Va multumesc pentru raspuns domnule avocat dar vreau sa precizez ca nu e apartament ci casa si nu exista actele de proprietate fiind disparute ci doar trecuta in rol la primaria comunei.In acest caz se poate face succesiunea?Actele au disparut odata cu moartea sotului doamnei si nu exista nici macar copii.Cum se pot recupera?
Răspuns la discuția Legea violentei in familie
Daca o mama este amenintat si terorizata de fiul ei aceasta lege o protejeaza?Mentionez ca atat mama cat si fiul locuiesc sub acelasi acoperis avand camere separate dar el de cate ori consuma alcool si asta destul de des sparge tot ce gaseste in cale,tipa si urla fara a lovi insa.As vrea sa stiu cum o pot proteja fiindca pana acum fiul sustine ca are dreptul la mostenirea din partea tatalui decedat si nu poate fi evacuat.Va multumesc anticipat pentru raspuns.