avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate florina5439

Activitate florina5439

Discuție Acte casa
Bunica mea a divortat de bunicul meu, cu care a avut doi copii, dupa care acesta s-a recasatorit. In casa construita de ei a ramas bunica, care i-a adus imbunatatiri, a platit impozite etc. Bunicul nu a mai contribuit cu nimic la casa, iar dupa moartea sa, a doua lui sotie a declarat in instanta ca nu doreste nimic din casa si terenul lasate primei sotii. El a murit de cativa ani, iar imediat dupa a murit si unul din copii, in urma caruia a ramas o sotie si doi copii. Asadar au mai ramas doar bunica si unul din copii, casatorit, avand doi copii. Bunica sta in casa, dar nu are acte nici pe casa, nici pe teren. Cui va ramane casa si terenul? Cum se vor imparti? Ce trebuie facut pentru obtinerea unor acte pe numele bunicii pentru casa si teren?
Buna ziua.
As dori sa stiu mai multe despre intocmirea unui testament. Bunica mea a divortat de sotul ei, cu care a avut doi fii. Bunicul s-a recasatorit si a renuntat la casa pe care o construise cu bunica. Bunica a ramas unica proprietara, dar fara titlu de proprietate. mentionez ca toate taxele si impozitele pentru casa au fost platite de bunica. Intre timp bunicul a murit. Ei au doi copii, pe mama si pe unchiul meu, care a murit si el, lasand in urma o sotie cu doi copii. Bunica ar vrea sa-i faca mamei mele testament, pentru a-i lasa mamei casa si pamantul. Intrebarea mea este: se poate face testament pentru mama in conditiile mentionate mai sus? Multumesc anticipat.