avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1064 soluții astăzi
Forum Activitate nelu2000

Activitate nelu2000

Discuție partaj
buna! dupa anul 2000 am muncit an strainatate, la negru cu acte cum sa putut, in 2006 am reusit sa construiesc un soatziu comercial, la tara, constructzia este estimata cam la 12000 euro asa, mi se zicea de fosta, dupa ce sa terminat de construit, fostta a parasit domiciliul si sa dus lal parinti ei, eu eram in strainatate si nu stiam ce sa intimplat pana am primit un mesaj anonim in care mi se spune ce se intampla. spatiu a fost construi pe pamantul fostilor socrii, in care eu stiam ca sa facut act de vanzare cumparare intre fosta si parinti ei, asa eram mintit. la ora actuala pamantul este pe numele fostilor socri si constructia pe numele fostei sotii . ce sperante am de a castiga partea care mi se cuvine? demonsrez cu acte srise si martori ca am contruit cu bani munciti de mine spatiu comercial. fosta nu a muncit nici unde timp de 17 ani cat timp am fost inpreuna.detzin un act in care sa consruit spatiu pe numele fostei in care se specifica ca sa construi spatziu pe baza actului vanzare cumparare dar dupa cate am anteles nu exista acest act. intrebarea este, ce trb. sa fac, sa pot avea sansa de ami insusi bunul meu. va multumesc.
Discuție partaj
buna! am o intrebare, cat timp am de la hotararea judecavoreasca de divortz, de a inainta in istantza actziunea de partaj. v.multzumesc
Răspuns la discuția majorarea pensiei de inretinere
buna! asa a fost avetzi perfecta dreptate va multumesc mut. santetzi la zi cu tema
buna ziua! in ianuarie 2010 am castigat divortul ,in cere istantza mia aincredintat copilul si fosta, a fost oligata la la platirea unei pensi la salariul minim pe economie care era de 600 ron, deci 100 roni lunar. acum sallariul minim este de 700 ron. pot sa inaintez in istanta o majorare a pensiei de intretinere? va multumesc.