Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

buna! am o intrebare, cat timp am de la hotararea judecavoreasca de divortz, de a inainta in istantza actziunea de partaj. v.multzumesc
Pana la sfarsitul vietii dvs sau a mostenitorilor
Tot timpul din lume. Nu exista un termen de decadere.
Dreptul unei astfel de actiuni este imprescriptibil (art. 669 CC). Partajul poate fi solutionat si prin prezentarea unui acord de mediere la instanta de judecata, caz in care, odata cu depunerea acordului de mediere, cel interesat poate solicita restituirea taxei judiciare de timbru (3%).
Sa auzim de bine!