avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate juganaru75

Activitate juganaru75

Răspuns la discuția firma vs angajati
din cate stiu este prevazut in c.i.m. ce imi vor trece acestia in adeverinte? produsele primite fortat?eu cred ca doar in romania se poate intampla asa ceva. singura negociere intre salariat si firma este "daca vrei bine daca nu pa". eu cred ca firmele profita de traiul greu din romania si de lipsa locurilor de munca. nu mai vorbesc de orele suplimentare neplatite,cele 6 zile lucratoare in loc de 5 si conditii grele. controale in acest sens nu am vazut de 5 ani jumate decand sunt aici dar daca au fost sau oprit la birouri "au luat" si au plecat
Răspuns la discuția firma vs angajati
avantaj nu vad odata ce acestia imi impun anumite produse in valoare totala mai mica si la un pret mai mare decat al pietei
lucrez la o firma privata din buzau iar conducerea firmei a luat hotararea ca incepand cu luna trecuta sistarea bonurilor de masa catre angajati in schimbul a unor produse din carne a altei firme dar la o valoare mai mica cu aproximativ 30-40 lei mai putin. vreau sa stiu daca firma a procedat legal sau a comis un abuz.
Discuție gratiere
va rog stie cineva de un eventual decret de gratiere in acest an? multumesc
Am sotia insarcinata in 5 luni dar nu lucreaza. Eu lucrez dar avand in vedere salarariul mic de 620 ron si un alt copil in intretinere nu as vrea sa intru in prenatal. Vreau sa stiu daca pot lucra in continuare si sa beneficiez de cei 500 de ron? Multumesc
Răspuns la discuția reducerea pedepsei cu o treime
Multumesc. Condamnarea a avut loc in iunie 20011
Am pe cineva condamnat pentru ucidere din culpa la trei ani cu executare. A recunoscut fapta dar nu a beneficiat decat de circumstante atenuante. Sentinta sa dat dupa ce a aparut legea privind reducerea pedepsei cu o treime. Se poate aplica si aceasta lege acum cand este inchis? Multumesc