Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... firma vs angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

firma vs angajati

lucrez la o firma privata din buzau iar conducerea firmei a luat hotararea ca incepand cu luna trecuta sistarea bonurilor de masa catre angajati in schimbul a unor produse din carne a altei firme dar la o valoare mai mica cu aproximativ 30-40 lei mai putin. vreau sa stiu daca firma a procedat legal sau a comis un abuz.
Daca in CIM nu sunt prevazute si aceste bonuri de masa firma are dreptul sa nu le acorde.
Pe de alta parte totusi aveti un avantaj in natura. Nu stiu ce sa zic in actuala situatie economica.
avantaj nu vad odata ce acestia imi impun anumite produse in valoare totala mai mica si la un pret mai mare decat al pietei
Acordarea unor bonusuri este lasata de legiuitor la latitudinea angajatorului .. prin urmare, el este cel care decide care sunt aceste bonusuri si ce valoare au ... daca valoarea lor era prevazuta in c.i.m. semnat , atunci trebuie sa obtina acordul salariatului pentru a modifica acel cuantum...
din cate stiu este prevazut in c.i.m. ce imi vor trece acestia in adeverinte? produsele primite fortat?eu cred ca doar in romania se poate intampla asa ceva. singura negociere intre salariat si firma este "daca vrei bine daca nu pa". eu cred ca firmele profita de traiul greu din romania si de lipsa locurilor de munca. nu mai vorbesc de orele suplimentare neplatite,cele 6 zile lucratoare in loc de 5 si conditii grele. controale in acest sens nu am vazut de 5 ani jumate decand sunt aici dar daca au fost sau oprit la birouri "au luat" si au plecat