avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate opreaalina12

Activitate opreaalina12

Discuție Pensie
Buna ziua! Tatal meu in varsta de 64ani si 6 luni a incercat sa se pensioneze anticipat, dar a fost respins deorece ii lipseau 13 luni din stagiul complet de cotizare. A reusit sa primesca o adevrinta prin care atesta ca a lucrat 4 ani in grupa 2 a de munca. Va rog spunti mi dc la acesti ani se poate completa cu cele 3 luni/an macar la vechime, dc nu la ani pt a iesi la pensie anticipat. Multumesc
Buna ziua. Am avut o datorie de 13500 la intretinere. Am fost dat in judecata pt suma de 67000 lei, insemnand datoria pana in ianuarie 2010. Ne-a venit ordinul de executare silita. Acum cateva zile am platit suma integrala, la executor si restul ce mai aveam la intretinere. Am fost uimita pt faptul ca doamna de la asociatie nea calculat penalitati la toata suma, adica si cea de la executor si restul de la intretinere, desi la un birou notarial unde am intrebat, mi-au spus ca nu ar mai fii tb sami calculeze penalizarile si la suma care o datoram le executor. Va rog lamuriti-ma cum este. Multumesc