avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate nicusor4

Activitate nicusor4

Discuție Cadastru
Am mostenit prin act de succesiune niste terenuri intravilane si extravilane intr-un lot compact.Am vrut sa fac cadastru si carte funciara pentru aceste terenuri,dar am constatat ca pe o latura a terenului 3 vecini au facut cadastrul peste o parte insemnata din terenul meu.Mentionez ca limitele terenurilor mele sunt foarte bine delimitate in procesele verbale de punere in posesie(punctele de reper pentru dimensiunile terenurilor se raporteaza la niste drumuri).
Vreau si eu un sfat:depun actele la OCPI cu masuratorile mele rezultate din titlul de proprietate si schitele atasate proceselor verbale de punere in posesie si apoi trebuie sa fac proces de grantuire sau fac o cerere la OCPI pentru rectificarea cadastrelor vecinilor care nu sunt conforme cu realitatile de pe teren.
Răspuns la discuția Certificat fiscal teren agricol
Multumesc pentru sfaturile oferite.As vrea sa intreb ce inseamna cei cinci ani calendaristici.Daca astazi este 04.07.2012 cei 5 ani calendaristici incep cu data de 04.07.2007?Sau se considera anul fiscal de la 1 ianuarie la 31 decembrie si atunci al cincilea an in urma este anul 2008 incepand cu data de 1 ianuarie?
Buna ziua,
Am o problema cu un certificat fiscal pentru un teren agricol.Terenul agricol a apartinut mamei mele si a fost retrocedat conform legii 18/1991.Terenul are rol agricol,titlu de proprietate si cred ca a avut si rol fiscal.Terenul este in alta locatie decat cea in care a locuit mama mea si a fost dat in folosinta la o ruda care s-a obligat verbal sa aiba grija de teren(a si cultivat pe acest teren)si sa plateasca catre Primarie darile respective.
Mama a murit in decembrie 2011 si eu incerc acum sa fac succesiunea.La primaria unde este terenul am depus o cerere pentru un certificat fiscal si am primit raspunsul oral si scris ca nu pot sa imi dea acest certificat,fiindca terenul nu este inregistrat la ei.Mentionez ca exista rol agricol.Verbal mi s-a comunicat ca legea s-a schimbat in 2003 si nu s-a mai depus o noua cerere de impunere fiscala.Mama nu a primit niciodata de la primarie vreo adresa ca nu a platit impozitul pe teren si nici nu a fost special la Primaria localitatii respective pentru a se informa despre rolul fiscal,stiind ca ruda dumneaei are grija de teren,ba chiar i-a intocmit un certificat de arendare pentru ca aceea persoana sa beneficieze de subventiile ce se acorda de catre stat.
Intrebarea mea este cum pot eu sa obtin acest certificat fiscal in aceste conditii?Se face o cerere de catre mine ca mostenitor sezinar pentru un rol fiscal?Orice sugestie este bine venita.
Multumesc anticipat.
Buna ziua

Va supun spre dezbatere o situatie in care nu stiu sa ma descurc.
Mama mea a obtinut in anul 1993,pe legea 18/1991, un teren agricol prin hotarare definitiva si irevocabila.Primaria nu a pus-o in posesie decat cu o parte din suprafata.Dupa alt proces,in anul 1995,in contencios,primaria a fost obligata sa ii restituie si restul de teren.Dar nici acum primaria nu i-a dat tot terenul,facindu-i o reducere de teren de 9%.Intre timp mama s-a imbolnavit grav si dupa o lunga suferinta a decedat.Eu eram atunci elev si nu stiam de situatia terenului.
Intrebarea mea este daca acum in anul 2012 mai pot face ceva pentru recuperarea restului de teren obtinut prin 2 hotarari definitive si irevocabile.Pot deschide ,ca mostenitor,in contencios un nou proces pentru nerespectarea unei hotarari definitive?
cu stima,
Nicusor4