Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru

Am mostenit prin act de succesiune niste terenuri intravilane si extravilane intr-un lot compact.Am vrut sa fac cadastru si carte funciara pentru aceste terenuri,dar am constatat ca pe o latura a terenului 3 vecini au facut cadastrul peste o parte insemnata din terenul meu.Mentionez ca limitele terenurilor mele sunt foarte bine delimitate in procesele verbale de punere in posesie(punctele de reper pentru dimensiunile terenurilor se raporteaza la niste drumuri).
Vreau si eu un sfat:depun actele la OCPI cu masuratorile mele rezultate din titlul de proprietate si schitele atasate proceselor verbale de punere in posesie si apoi trebuie sa fac proces de grantuire sau fac o cerere la OCPI pentru rectificarea cadastrelor vecinilor care nu sunt conforme cu realitatile de pe teren.
In cazul in care exista suprapunere, trebuie rectificarea cadastrele vecinilor. Rectificarea se executa doar cu acordul proprietarilor.
In cazul depunerii fara rectificare, dosarul se solutioneaza cu respingere, indiferent ce scrie in actele de proprietate.
Dosarele se depun de catre o persoana autorizata de OCPI, la fel si pentru rectificare.