avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate gabriellagabriella

Activitate gabriellagabriella

Răspuns la discuția Act donatie
Varul a murit la nici 24 de ore dupa ce a primit donatia de la mama sa.Familia lui locuieste in Franta,mama lui are Alzheimer,exclus sa accepte vreun notar o actiune a sa...avea Alzheimer si cand a facut acel act,dar notarul nu a cerut actul de la medicina legala,care se cam cere persoanelor de o anumita varsta,mai ales ca fiul ei avea domiciliul in Franta de peste 20 de ani
Discuție Act donatie
Buna ziua!Sotul meu are o matusa al carei unic copil care a trait si are familia in Franta,a decedat anul trecut in noiembrie,la nici 24 de ore dupa ce mama lui ii facuse act de donatie pe casa.El are sotie si trei copii care locuiesc in continuare in Franta.In afara de cate un telefon foarte rar,nu fac nimic sa o ajute,matusa are 81 de ani,are ciroza si Alzheimer.Sotul meu s-a ocupat de ingrijirea ei(locuinta ei este in Bucuresti),acum,nemaiputand fi lasata singura,pentru ca boala Alzheimer evolueaza rapid dupa cele intamplate,am fost nevoiti sa o aducem la noi(ne-am mutat de cateva luni in provincie).La Bucuresti avea o femeie care statea 3-4 ore cu ea,dar nu mai este de lasat singura.Nu mai are pe nimeni,doar pe mama sotului meu,care are 88 de ani,deci este exclus sa aibe grija de ea.Este corect ca noi sa suportam ponoasele si altii foloasele?Am inteles ca actul acela de donatie este definitiv si inatacabil.In act,fiul se obliga teoretic,sa aibe grija de mama.Acel notar care a facut actul,a procedat corect,daca a vazut ca fiul are domiciliul in Franta?Ingrijirea prin corespondenta e legala?Familia lui nu contribuie cu absolut nimic la ingrijirea ei,pentru ca stiu ca are pensie.Asteapta sa moara ca sa vanda casa.Mentionez ca inca nu au facut succesiunea aici.Multumesc!
Medierea poate inlocui succesiunea,daca succesorii se inteleg in privinta bunurilor pentru care trebuie facuta succesiunea?Multumesc!
acum 5 ani am intrat in somaj datorita restructurarilor.Am avut 2 credite de nevoi personale,din cele care se faceau cu buletinul si adeverinta de salariu.Pe perioada somajului,am platit,la finele acestei perioade,n-am mai avut de unde plati,dupa un an,am gasit un part time,din care,prin executare silita,mi s-au oprit ratele.De o luna,sunt iarasi fara munca,fara nici un venit,am si de intretinut un minor de 14 ani.Mentionez ca am 57 de ani,greu mai angajeaza cineva o persoana la varsta mea .Nu am garantat cu nimic,pentru ca nu mai am nimic,sotul meu a decedat acum 9 ani,casa in care am locuit era a soacrei mele,dupa moartea sotului s-a impartit la 16 mostenitori,partea noastra ne-a ajuns sa platim chirie un an.Un credit,dupa ce s-au calculat penalizari si cheltuieli de judecata este de 3800 roni,altul,tot cu penalizari si cheltuieli de judecata,este de 8300 roni.Ce ma fac?Ce pedeapsa risc pentru ca nu am din ce sa mai platesc?Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția cum si unde fac o imputernicire?
nu mai este valabil,asta stiam si eu,dar de acolo mi s-a spus ca s-a infiintat o ,,instanta a minorului,,...si-asa era destul de complicat,,,cu aprobarea primarului,care dura vreo luna,teoretic...e o intreaga nebunie cu birocratia asta...
sunt singurul parinte al unui copil minor,prin hotarare judecatoreasca si ulterior prin moartea tatalui.Am primit un job in Italia,trebuie sa plec intr-o saptamana si doresc sa-l imputernicesc pe fiul meu cel mare sa ma reprezinte si sa-i apere interesele celui mic,in numele meu.Unde trebuie sa merg,ce acte trebuie sa prezint,cat costa asemenea imputernicire si cat dureaza eliberarea actului respectiv?Va multumesc!