Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imposibilitate plata credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imposibilitate plata credit

acum 5 ani am intrat in somaj datorita restructurarilor.Am avut 2 credite de nevoi personale,din cele care se faceau cu buletinul si adeverinta de salariu.Pe perioada somajului,am platit,la finele acestei perioade,n-am mai avut de unde plati,dupa un an,am gasit un part time,din care,prin executare silita,mi s-au oprit ratele.De o luna,sunt iarasi fara munca,fara nici un venit,am si de intretinut un minor de 14 ani.Mentionez ca am 57 de ani,greu mai angajeaza cineva o persoana la varsta mea .Nu am garantat cu nimic,pentru ca nu mai am nimic,sotul meu a decedat acum 9 ani,casa in care am locuit era a soacrei mele,dupa moartea sotului s-a impartit la 16 mostenitori,partea noastra ne-a ajuns sa platim chirie un an.Un credit,dupa ce s-au calculat penalizari si cheltuieli de judecata este de 3800 roni,altul,tot cu penalizari si cheltuieli de judecata,este de 8300 roni.Ce ma fac?Ce pedeapsa risc pentru ca nu am din ce sa mai platesc?Multumesc anticipat pentru raspuns!
Practic veti fi executata silit, dar daca nu aveti bunuri si nici venituri, nu vor avea ce sa execute, iar in 3 ani intervine prescriptia. Altceva mai grav nu are ce sa vi se mai intample (din ce ati povestit, ati patit destule).
Stati linistita, nu riscati nici-o pedeapsa (ma refer la pedeapsa in sensul legii penale, adica inchisoare). Se va face un dosar de executare silita si vi se vor popri salariile ( veniturile) ce le veti realiza in viitor. Pot fi executate si bunurile mobile ( electocasnice, mobile) dar acestea se valorifica mai greu. Daca se constata ca nu au ce sa execute se inchide dosarul de executare silita.
Pai nu au ce sa va faca. Or sa va hartuiasca cu recuperatorii, dar nu-i bagati in seama. Parerea mea este sa instiintati banca despre situatia dvs., cu documente si sa le comunicati ca pot apela la provizioanele constituite de ei pentru acoperirea riscului de nerecuperare a creantelor de la clienti, admise ca deductibile potrivit cu Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal.