Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum si unde fac o imputernicire?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum si unde fac o imputernicire?

sunt singurul parinte al unui copil minor,prin hotarare judecatoreasca si ulterior prin moartea tatalui.Am primit un job in Italia,trebuie sa plec intr-o saptamana si doresc sa-l imputernicesc pe fiul meu cel mare sa ma reprezinte si sa-i apere interesele celui mic,in numele meu.Unde trebuie sa merg,ce acte trebuie sa prezint,cat costa asemenea imputernicire si cat dureaza eliberarea actului respectiv?Va multumesc!
Veti merge la autoritatea tutelara de sector pentru a -l numi tutore temporar . Pentru acte de administratie puteti sa-i incheiati simplu o procura la notariat .
nu mai este valabil,asta stiam si eu,dar de acolo mi s-a spus ca s-a infiintat o ,,instanta a minorului,,...si-asa era destul de complicat,,,cu aprobarea primarului,care dura vreo luna,teoretic...e o intreaga nebunie cu birocratia asta...