avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate overbog

Activitate overbog

Pai bine bine, dar ei pot dovedi doar ca am beneficiat de servicii, nu pot dovedi ca eu m-am angajat sa platesc facturi.
Pot invoca, ca acele servicii mi-au fost promise gratuit...nu?
Ok multumesc, sa speram ca nu se va ajunge pana acolo....
Pai sunt la impozitul locuintei de unde am adresa pe buletin, la parinti.
Nu am primit hartie de la ei cu somatie, etc, doar instiintari cand mai venea cate una:D
Bunuri nu am pe numele meu, salariat sunt, insa sunt si student, daca vor decide sa faca poprire pe venituri, decid ei fara sa fiu si eu macar intrebat, poate vreau sa platesc si am uitat :P.
Firma la care lucrez este obligata sa imi traga din salariu si sa le dea lor suma respectiva ?
Buna,
Acum 1-2 ani, am facut un contract cu o firma de servicii internet, ideea e ca am sunat un reprezentan(subcontractor) de la firma respectiva, mi-a facut contractul(fara ca eu sa il semnez) apoi dupa 1 saptamana a venit, a instalat, a facut proces verbal de instalare si i-am dat o copie dupa buletin, mentionez ca procesul verbal de instalare l-am semnat.
Primele facturi le-am platit, apoi nu am mai platit o perioada ca nu aveam posibililtatea, ei au incetat sa mai furnizeze serviciile dar au facturat 1 luna in care nu am beneficiat de servicii, atunci m-am suparat si am renuntat la ei.
Intr-o perioada am vrut sa platesc facturile online, insa nu am reusit, cu toate ca am sunat o gramada la call center la ei, erau prea vechi si nu le recunostea softul online, atunci mi-am bagat picioarele si am renuntat la ideea de a mai plati.
In urma cu cateva luni m-au sunat sa imi spuna sa platesc, le-am confirmat ca o sa o fac(lucru care nu l-am mai facut), apoi m-au sunat din nou sa imi comunice ca daca nu platesc voi fi actionat in judecata...etc le-am zis ca ok, si gata
Dupa 1-2 saptamani, mi-a venit acasa (unde stau in chirie si unde beneficiam de serviciile lor) ceva instiintare prin care daca nu platesc pana la data de xx xx xxxx facturile plus penalizarile, eu ma dau in judecata, si tot nu am platit.

Ideea e in felul urmator, daca ei o sa ma dea in judecata, daca nu au un contract semnat de mine, pot sa castige ?
Din cate stiu eu nu poti factura daca nu ai un contract, nu?
De platit nu am de gande sa le mai platesc, sunt prea nesimtit si neatenti, ce am de pierdut eu ?
Daca le platesc, o sa activeze serviciul, si o sa factureze din nou, pentru ca, contractul pe care eu nu l-am semnat era pe o perioada de 2 ani, parca...
Multumesc,
Buna,
In 3 ani am tot strans amenzi, pe la transportul in comun, pe la circulatie, in valoare de vreo 1200 lei, in momentul acesta amenzile sunt puse la impozit.
Aceste amenzi se prescriu ?
Inafara de neeliberarea unor acte de la primarie mai pot pati ceva ?
Răspuns la discuția Pagubit, dar suspect ?!
Nu inteleg de ce le e asa greu sa gaseasca aparatul, avand in vedere il au pe individul care l-a scos la vanzare, asta nu pot sa inteleg eu, sunt convins ca daca nu puneam politia in legatua cu individul, m-as fi intalnit cu el, as fi recunoscut aparatul si l-as fi recuperat.
Acel aparat nu poate fi folosit la nimic altceva decat la lucrari pe fibra optica, domeniu care este destul de restrans, daca ar incerca si ar reusi sa il vanda s-ar afla, numai daca il tine acasa, atunci e posibil sa nu apara. Ar trebui sa isi modifice ei tacticile si sa il faca pe individ sa spuna adevarul.
O sa accept testul, oricum asta cam aveam si de gand, dar deocamdata s-a formulat doar ca o amenintare din partea lor.
Mai este o posibilitate, sa ma intalnesc eu cu individul si sa il "fac sa spuna unde este aparatul" prin metode mai neortodoxe.
Cand am plecat de la politie i-a dat individului o citatie sau ceva de genul asta, era scrisa pe o treime dintr-o foaie A4, am vazut-o de la distanta, nu am citit ce scria pe ea, ce poate fi?
Daca i-a dat citatie asta inseamna ca dosarul a fost trimis mai departe la judecatorie ?
Buna,
Povestea e complicata si lunga, incerc sa fac un rezumat si ulterior sa prezint detalii daca se cer.
Ideea e in felul urmator, sunt angajat la o firma de telecomunicatii, lucrez pe fibra optica cu aparate foarte scumpe.

Intr-o seara am luat un aparat de sudat fibra optica de la birou(costa 46.800 lei, si este proces verbal cum ca l-am preluat, deci era in custodia mea si eu eram responsabil de el)

M-am deplasat la depozit(500m distanta de birou) am intrat in depozit, am luat un cablu,(5-10 minute am stationat, masina ramanand in fata), mentionez ca eram 3 persoane, eu conduceam, un coleg in dreapta care dupa ce am deschis depozitul i-am dat cheia si a plecat pe jos la birou, si un coleg in duba(masina este un renault kangoo).
Dupa ce am luat cablul, ne-am deplasat la locuinta sefului meu unde am lucrat circa 90 minute la el in casa, in tot acest timp aparatul a ramas in masina, sau cel putin nu am avut treaba cu el.

Am plecat de la locuinta sefului meu pe o strada unde aveam de efectuat lucrari cu aparatul la un stalp, unde am descoperit disparitia lui.

Cheie de la masina doar eu detin, masina nu avea urme de fortare.

Am fost la polutie, am depus plangere, etc... Timp de 1 saptamana nici un semn de la militieni, cu toate ca se faceau presiuni din partea firmei asupra lor.
Apoi eu am intrat in concediu, si cautand pe internet aparate de vanzare, am descoperit un anunt postat cu 1 zi in urma cum ca vinde un aparat identic.Mentionez ca bateriile de la el nu au dispartul, ele fiind in fata la incarcat intre scaune.
L-am sunat pe individul care avea aparatul de vanzare, l-am intrebat unele chestii tehnice, nu avea habar sa imi raspunda, l-am intrebat daca are totul la el, a spus ca e complet mai putin bateriile ca cica s-au defectat. Am tras concluzia ca ala este aparatul intrucat sunt cateva in toata tara, 10-20, si urma sa il sun pe individ a2a zi sa programam o intalnire sa vad aparatul.

Dupa ce am incheiat convorbirea, l-am sunat pe seful meu, i-am spus cele intamplate, i-am dat numarul individului, el a comunicatla polutie care i-a recomandat sa nu mai luam legatura cu el, ca se vor ocupa ei si ne vor chema pe noi la identificare.
A doua zi ma suna seful meu, si imi spune sa il sun din nou pe individ ca politia nu a rezolvat nimica. Il sun pe individ, el imi spune ca nu mai este de vanzare ca are ceva lucrare cu el(abureala), nu stiu ce i-au spus politaii dar l-au speriat.
Am mai cautat pe net dupa numarul de telefon, am aflat numele, si cum ca in urma cu ceva timp vindea un volkswagen blue.

Dupa 2 zile ma suna nenea politaiu sa ma cheme sa "discutam"

Si incepe cu interogatoriul lor pervers si plind de ocolisuri tampite si apropouri, pana ma dispera si imi spune clar ca el stie ca eu am vandut aparatul cu 5000 euro, moment in care m-am disperat, le explic idiotilor ca daca nu apare aparatul eu o sa fiu cel mai probabil tras la raspundere(in cadrul firmei) si ca eu mi-am dat interesul sa apara aparatul, eu le-am oferit singura pista lor, ei contracareaza si imi spun ca firma nu ma poate trage la rapsundere si ca incerc sa ii ajut pentru recompensa(s-a oferit recompensa 1000 euro pentru un pont care duce la gasirea aparatului), si incep cu amenintari, ca puscarie, ca dosar penal, ca sechestru, ca sa declar ca eu l-am luat si sa returnez si ca nu patesc nimic, stiti voi... ca ma testeaza ei cu detectorul, le-am spus ca nu am nimic in potriva, am mai dat o declaratie, mai detaliata, si gata.
L-au pus si pe colegul care era cu mine in momentul disparitiei sa dea declaratii despre mine, intrebari tampite, daca are incredere in mine etc, le-a explicat si el cum le-am explicat si eu, ca eu sunt persoana cea mai de baza in firma, eu am chei de peste tot, eu sunt cam totul.

Ei l-au gasit pe individu care vindea aparatul, insa ala le-a oferit niste minciuni gogonate la care ei se pare ca au pus botul, cum ca cineva de la noi de la firma l-ar fi contactat prin statie(statie emisie receptie infotrafic) ca vinde aparat, si el cand a auzit anuntul a postat pe internet anunt de vanzare, el neavand aparatul fizic.
Ce a declarat el stiu de la seful meu, ca l-au gasit stiu ca l-am vazut in fata politiei cand am fost la declaratie, volkswagen blue, cu antena de statie deasupra, si a plecat "undeva" cu unul dintre anchetatori, cand s-au intors i-au dat acestuia ceva citatie si cam asta a fost, de auntci iarasi pauza.....

Eu ii inteleg pe ei intr-un fel ca ma considera si pe mine suspect ca asa este natura situatiei(masina nu a fost fortata), dar nu mi se pare corect si normal sa imi spuna ca ei stiu ca eu l-am vandut cu 5000 euro prin statie etc.

In concluzie sunt foarte tampiti, numai din prisma faptului ca se pot gandi ca asa ceva poti sa vinzi prin statie, si ca ei umbla dupa cai verzi pe pereti si ma freaca pe mine in loc sa caute aparatul, le-am explicat si lor chestia asta dar se pare ca incompetenta lor nu ii lasa sa inteleaga aceste chestii simple.

Eu presupun ca fie: aparatul a cazut din masina la depozit cand a coborat colegul meu din duba, l-a gasit indivicul asta si a vazut ca aveam antena de statie si a vazut si firma scrisa pe masina.
fie nu s-a incuiat masina cand am intrat in depozit si el l-a luat din masina, cat am fost noi in depozit.
Indivitul fie sta fie lucreaza ceva pe strada cu depozitul nostru, ca i-au vazut colegii masina parcata in apropiere.

Dupa cum prevad, or sa ma cheme la poligraf(ca m-au amenintat jumatate de ora), vreau sa ma duc ca nu am nimic de ascuns, dar pe de alta parte imi e frica, sunt foarte emotiv, tremuram si cand ma chestionau ei acolo, nu prea reusesc sa copii la examene #-o , daca ma duc la poligraf si iese pozitiv(adica ies vinovat) atunci le intaresc si lor ideea tampita si imi pun in cap si pe seful meu, daca refuz sa fac testul se intampla cam acelasi lucru, dovezi medicale cum ca sunt emotiv nu am de unde sa aduc intrucat nu imi afecteaza viata ca sa ma fi dus la vreoun medic, ma manifestez doar in situatii de genul asta.

Sa acept sau nu testul?
Sa ii mai sun sa ii intreb de decursul anchetei sau sa le dau pace? La cat sunt de idioti imi e frica sa nu interpreteze altfel situatia.
Nu stiu cum sa procedez mai departe, este vorba despre o valoare foarte mare, pe care nu am de unde sa o platesc in cazul in care idiotenia lor ma scoate vinovat.:((