Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termenul de prescriptie a unei amenzi contraventionale
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termenul de prescriptie a unei amenzi contraventionale

Buna,
In 3 ani am tot strans amenzi, pe la transportul in comun, pe la circulatie, in valoare de vreo 1200 lei, in momentul acesta amenzile sunt puse la impozit.
Aceste amenzi se prescriu ?
Inafara de neeliberarea unor acte de la primarie mai pot pati ceva ?
Sa fiti executat silit, cam asta puteti pati.
Amenzile se prescriu in cinci ani socotind de la 1 ian anul urmator datei inscrise pe procesul verbal.
De pilda:
Executarea silita asupra bunurilor detinute de dumneavoastra;
Executare silita prin porprirea veniturilor dumneavoastra.

Text extras din - Codul de Procedură Fiscală al României

CAPITOLUL VII
Prescripţia dreptului de a cere executarea silită şi a dreptului de a cere compensarea sau restituirea
ARTICOLUL 127
Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Atacat prin Decizie nr. 424/2005 a ICCJ

Ati spus : "amenzile sunt puse la impozit " . Sa inteleg ca platiti si impozit (pe casa/ teren/ auto) ? (masina sigur aveti caci ati spus ca ati strans amenzi ..." pe la circulatie")

Daca da, atunci va pot executa silit bunurile - pot ajunge sa va puna sechestru.
E bine totusi sa mai platiti din ele.
Amenzile se prescriu in aceleasi conditii ca celelalte impozite si taxe.
Dar daca cei de la primarie v-au emis somatie inseamna ca au inceput procedura de executare silita, vor incerca sa va faca poprire pe salariiu(la angajator)..
Pai sunt la impozitul locuintei de unde am adresa pe buletin, la parinti.
Nu am primit hartie de la ei cu somatie, etc, doar instiintari cand mai venea cate una:D
Bunuri nu am pe numele meu, salariat sunt, insa sunt si student, daca vor decide sa faca poprire pe venituri, decid ei fara sa fiu si eu macar intrebat, poate vreau sa platesc si am uitat :P.
Firma la care lucrez este obligata sa imi traga din salariu si sa le dea lor suma respectiva ?
overbog, utilizator