avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Activitate tdr90

Activitate tdr90

Ok, am inteles. Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua,

Mama mea este angajata la stat, si recent i s-a spus ca nu mai poate beneficia de reducerea impozitului pe venit pentru o persoana, intrucat eu am o pensie de urmas de 350 de lei. La alte colege care au copii in intretinere, si beneficiaza de pensie alimentara nu li s-a comunicat ca nu mai pot beneficia de reducere pentru o persoana. Rog ca cineva sa ma lamureasca in legatura cu acest aspect, si eventual paragraful din lege unde este specificat acest lucru.
Adica ? Imi puteti detalia putin va rog ?
Tata a fost in posesia casei pt cateva luni, dupa ce a murit mama lui, a mai avut un frate, da a murit si el. Cel care a cumparat casa am spus ca a decedat si el, nu stiu cat timp a fost in posesia casei, nu l-am intrebat pe nepotul lui de cand are casa, dar zice ca ii trecuta pe bunica care a decedat in februarie 1992, si casa s-a vandut in 23.10 acelasi an. Contractul de vanzare cumparare nu este incheiat in fata unui notar, decat intre cumparator si vanzator.
Cel care sustine ca locuieste in casa ne-a zis sa mergem in fata la un avocat particular cu actul de deces al tatalui meu, cu buletinul meu si al mamei mele si sa declaram ca nu avem nicio pretentie asupra casei, pentru ca el sa o poata intabula. Pe langa martori, trebuie sa ne prezentam si cu un jurist ?
Buna dimineata,
Tata a avut o casa in care de altfel a copilarit intr-o comuna, pe care acum 20 de ani a vandut-o la altcineva. Atat vanzatorul cat si cumparatorul au murit intre timp. Exista un act de vanzare cumparare, insa legalizarea nu a mai avut loc deoarece noul proprietar nu s-a mai prezentat. Acum am inteles de la primaria comunei respective ca imobilul acela nu este trecut pe numele lui tatalui meu dar nici pe numele celui care i-a vandut casa. Problema este in felul urmator : In urma cu cateva zile la domiciliul meu s-a prezentat un tigan(nu pot sa-i zic altcumva) care sustine ca este un nepot de-al propietarului decedat si ca vrea sa discute cu mama mea, pentru ca sa mearga la notar sa declare ca nu are nicio pretentie asupra casei(ulterior ceruse decat copie dupa certificatul de deces si certificatul de casatorie). Nu inteleg de ce timp de 20 de ani nu a venit decat acum. Precizez ca nici eu, nici mama mea nu am locuit in acea casa, si nu am avut o cota parte. Intradevar, nu avem nicio pretentie asupra casei, insa ne e teama ca nu cumva individul asta sa faca ce va magarii, care sa ne cauze pagube materiale. Cineva mi-a zis ca se poata sa faca in asa fel incat sa faca platim noi impozitul pe casa aia, care n-a fost platit de 20 de ani, sau sa schimbe pur si simplu adresa imobilului si sa treaca alta, adica imobilul nostru. Stiu ca suna paranoic, dar avand in vedere ca indiviul i-a mituit atat pe funcitionarii primariei acelei comune cat si pe politisti, ma pot astepta la orice din partea lui.De altflel el voia sa mergem la un notar in Cluj pe care il stie el, iar noi am refuzat, amenintandu-ne apoi cu Tribunalul Gherla. Si de atunci ne bombardeaza cu telefoane. Mai mult, am inteles de la cunostiinte ca individul respectiv a cumparat si a vandut ulterior mai multe case din comuna, fara sa se stie daca a fost sau nu legal.Intrebare este ce "magarii" poate face individul cu actele care exista si care se vor face . Apoi daca mergem la un notar corect, acesta mai verifica actele prezentate, nu ? Sau doar semneaza si inregistreaza declaratia ? Daca am scapat unle detalii va rog semnalati-le, si astept un raspuns. Multumesc.
@happyend .Nu eu personal am cerut informatii, ci mama mea, am zis ca eu am cerut ca sa fiu mai explicit. Mama mea este in calitate de sot al decedatului care a locuit cu mult timp in urma in acel imobil(mama nu a locuit niciodata acolo), dar intre timp casa a fost vanduta(exista act de vanzare cumparare) altcuiva. Oricum alta era intrebarea...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Multumesc de raspuns ! Am sa prezint intreaga poveste intr-un post viitor la o alta rubrica.
Buna seara,
In primul rand, e primul meu post aici, nu stiu exact daca postez unde trebuie. Nu am sa va spun toata povestea, decat ceea ce ma intereseaza pe moment. In urma cu cateva zile, am trimis o scrisoare recomandata catre primaria unei comune, pentru a mi se confirma daca pentru un imobil din respectiva comuna s-a platit impozitul. Numai ca ziua urmatoare, m-a sunat un nepot sau var al individului care se da drept mostenitor al acelui imobil, si mi l-a dat la telefon pe secretarul primariei, care mi-a zis ca a primit scrisoarea si impozitul e platit. Intrebarea mea este daca este normal si LEGAL ce a facut secretarul. Eu presupun ca la acea scrisoare trebuia sa se raspunda decat in scris, iar secretarul nu trebuia sa-l anunte pe acel individ si sa imi raspunda prin intermediul telefonului acelui individ. Mai mult acel individ de etnie rroma mi-a zis ca imi va retrimite acea scrisoare(banuiesc ca 'dovada') personal... Am impresia ca e ceva putred la mijloc si de aceea va intreb ce este mai bine de facut in situatia de fata. Multumesc anticipat.