avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate ionz

Activitate ionz

Cui ar trebui sa adresez cererea de compensare a creantelor salariale (certe , lichide si exigibile, prin decizie instanta si inscriere in tabel preliminar creante) cu bunuri mobile/imobile ale firmei debitoare aflate in insolventa, in conformitate cu art.52 din legea 85/2006, catre administratorul judiciar sau catre judecatorul de caz ?. Daca aceste bunuri au fost scoase la licitatie de catre administratorul judiciar mai pot cere compensarea cu ele ? Pot contesta tertii creditori aceasta compensare ?
Se poate cesiona o creanta chirografara unui debitor aflat in acelasi dosar , iar acestuia din urma sa i se diminueze valoarea debitului.

Multumesc.
Răspuns la discuția pensie intretinere minor
In situatia mea ca nu am incasat salariile pe 2 ani si sunt inscris la masa credala a societatii intrata in insolventa, poate sa-mi faca dosar penal pentru neplata? eu am platit lunar totusi o suma, intrebarea este care este suma minima impusa de lege si ce lege stipuleaza aceasta?
In momentul de fata nu am serviciu si de aceea intreb care este suma minima impusa de lege.

Daca actuala sotie a mea nu este obligata sa-mi plateasca pensia alimentara pentru copilul din casatoria anterioara, eu neavand serviciu momentan, dar pe mine ma obliga sa platesc pensie de intretinere, de ce le legea nu o obliga si pe mama copilului sa contribuie personal la intretinerea copilului - ea nu a lucrat niciodata in cei 17 ani cat are copilul - si legea accepta ca si contributie veniturile sotului actual ?
Exista vreo lege, normativ, OG prin care se specifica suma minima a pensiei de intretinere in situatia in care nu am nici un venit - nu am nici ajutor de somaj, bunuri sau mijloace din care sa platesc pensie alimentara?
In situatia asta trebuie sa plateasca pensia sotia actuala sau cum se procedeaza , pentru ca ex sotia ma ameninta cu dosar penal - inchisoare ?
Multumesc.