Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... compensare creante cu firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

compensare creante cu firma in insolventa

Cui ar trebui sa adresez cererea de compensare a creantelor salariale (certe , lichide si exigibile, prin decizie instanta si inscriere in tabel preliminar creante) cu bunuri mobile/imobile ale firmei debitoare aflate in insolventa, in conformitate cu art.52 din legea 85/2006, catre administratorul judiciar sau catre judecatorul de caz ?. Daca aceste bunuri au fost scoase la licitatie de catre administratorul judiciar mai pot cere compensarea cu ele ? Pot contesta tertii creditori aceasta compensare ?
Se poate cesiona o creanta chirografara unui debitor aflat in acelasi dosar , iar acestuia din urma sa i se diminueze valoarea debitului.

Multumesc.
Art. 52. - Deschiderea procedurii de insolvenţă nu afectează dreptul unui creditor de a invoca compensarea creanţei sale cu cea a debitorului asupra sa, atunci când condiţiile prevăzute de lege în materie de compensare legală sunt îndeplinite la data deschiderii procedurii.

Daca cititi cu atentie art 52 se refera la altceva , si anume conditiile pt compensare trebuie sa fie indeplinite la data deschiderii procedurii
Dvs doriti o dare in plata - este posibil