avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_livia

Activitate andreea_livia

Multumesc mult pentru ajutor, iar daca depasesc suma de 10.000 euro trec automat la platitor de TVA??
Buna ziua,
Am un SRL-d neplatitor de TVA, productie confectii textile. Doresc sa vand produsele mele in Italia si as dori sa stiu daca pot face facturile tot fara TVA (nu voi depasi plafonul de 10.000 euro), sau trebuie sa devin platitor de TVA?

Pentru clientul meu care este platitor de TVA, este avantajos sa ii emit facturi fara TVA?

Va multumesc anticipat,
Răspuns la discuția Infiintare SRL-D fara finantare
Buna seara,

A dori sa imi infiintez o firma de recrutare si selectie insa nu imi este clar daca acest tip de activitate poate beneficia de facilitatile oferite pentru un SRL D. Va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie, si daca este posibil as dori sa imi oferiti consultanta pentru scrierea proiectului.

Va multumesc anticipat,
Multumesc mult pentru raspuns, insa as dori sa stiu unde pot gasi detalii despre conditiile de angajare?
Mai exact cum pot demonstra ca actul aditional facut este legal? Ma refer strict la problema cu studiile medii/superioare? este reglementat undeva acest lucru?

:(

O persoana angajata cu contract de munca pe perioada nedet cu functia de referent resurse umane (cf COR pt acest post sunt necesare studii medii) poate sa desfasoare pentru o perioada de 6 luni functia de Expert in cadrul unui proiect european (cf COR pt postul de Expert sunt necesare studii superioare, pe care angajatul le are).

Daca poate sa desfasoare aceasta activitate, e suficient un act aditional la contractul sau de munca? Puteti sa imi spuneti temeiul legal in baza caruia pot aplica aceasta modificare??

Am cautat peste tot, in Codul Muncii nu spune nimic despre studii...:((
Multumesc anticipat!