avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate rellyrelly35

Activitate rellyrelly35

Răspuns la discuția Taxa auto
MULTUMESC
Discuție Taxa auto
Va rog sa-mi spuneti care este onorariul unui avocat pt recuperarea taxei auto.
Buna ziua.
Am un card de cumparaturi luat de la o banca de cativa ani buni. Anul trecut avand o problema financiara nu am mai putut plati ratele la el. Am fost la banca si am cerut o restructurare. Mi s-a spus ca pot beneficia de aceasta restructurare daca achit jumatate din datorie. Nu am putut achita deci a ramas ca voi plati in continuare esalonat pana la terminarea datoriei. Intre timp desi cerusem bancii sa ma ajute pt a-mi putea plati restantele, dosarul meu a fost trimis la o firma de recuperare. Am fost sunata, le-am explicat ca am fost la banca si ce mi s-a spus de acolo. Ei nimic, 2 zile sa depun toti banii, altfel imi fac sechestru pe bunuri si imi opresc pensia. Din nou m-am dus la banca sa vad ce se poate face. Mentionez ca datoria e de 1500 lei dar decand este la ei dosarul am ajuns la 2200 ron. De la banca mi s-a spus acelasi lucru, sa fac depunere lunar pana la terminarea datoriei si sa nu le raspund la telefon. Au sunat de pe vreo 15 nr de telefon, iar daca au vazut ca nu raspund, au inceput sa sune toti vecinii de pe strada, si strada are cam 100 si ceva de numere. M-am trezit asaltata de vecini, biletele in usa. Nu pot iesi din casa ca sa nu fiu oprita din cauza lor. Eu sunt si bolnava, suferind de o boala psihica cronica.
Va rog sa imi spuneti daca acest mod de a trata o persoana este normal? Ce as putea face in aceasta privinta pt a scapa de umilirea facuta de aceasta firma de recuperari? Datoria mi-o platesc. Daca au voie sa faca sechestru pe bunuri si daca au voie sa ameninte, sa vorbeasca urat si sa ma denigreze public?
va multumesc.
Buna ziua. As vrea sa intreb ce conditii trebuiesc indeplinite pt a infiinta o ferma de pasari prin accesarea de fonduri europene nerambursabile?
Daca in urma unui divort, cu minori,, copilul ramane exclusiv in grija mamei, tatal trebuie sa plateasca 1/4 din salariul minim, pensia alimentara,. As vrea sa intreb daca tatal poate sa deschida un cont bancar pe numele copilului, la care doar copilul sa aiba acces la implinirea celor 18 ani (la majorat), tatal putand demonstra depunerea lunara a pensiei in cont prin extrasurile de cont de la banca respectiva.
Va multumesc, si astept raspunsul dumneavoastra.
As vrea sa imi cumpar o masina, neinmatriculata in tara. Exista o posibilitate de a nu plati taxa de prima inmatriculare? Daca trebuie totusi sa o platesc, cum pot sa o recuperez pe cale judiciara? Ce demersuri as avea de facut in acest sens?
Va rog mult sa imi raspundeti la intrebare pt a sti ce am de facut.
Va multumesc.
Va multumesc mult.
Buna seara. Am o intrebare si daca se poate va rog sa ma lamuriti. Am un teren extravilan, primit in urma succesiunii dupa parinti, dar intr-o parte mai sunt 2 parcele mai mici , una de 579 mp si una de698 mp, care apartin unor nepoti si care nu au avut acte de proprietar pe ele. Acum s-au facut , in urma succesiunii. nu au cale de acces, si am hotarat sa face o servitute ca sa poata si ei intra la parcelele lor. as vrea sa intreb, daca pot sa le cer nepotilor sa-mi plateasca terenul care tine loc de drum, inspre loturile lor, tinand cont ca este vb de o suprafata de 675 mp.