avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Activitate nastasamariana36

Activitate nastasamariana36

Răspuns la discuția Pensie
nastasamariana36 a scris:

laura1964 a scris:

Pentru anii in care activat in Cipru ve-ti primi de la statul respectiv. In Romania pentru anii in care ati lucrat si pentru cei in care ati platit contributia.



Va multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca pot beneficia de 2 pensii?O zi excelenta va doresc
Răspuns la discuția Pensie
laura1964 a scris:

Pentru anii in care activat in Cipru ve-ti primi de la statul respectiv. In Romania pentru anii in care ati lucrat si pentru cei in care ati platit contributia.

Discuție Pensie
Buna ziua.Ma numesc Mariana Dolhascu,am lucrat in Romania 8 ani si 12 ani in Cipru insa am continuat sa platesc contributia la sistemul de pensii in Romania pentru o alra perioada de 9 ani in timp ce plateam si in Cipru.Intrebarea mea este daca cei 9 ani care se suprapun vor fi luati in considerare la pensie.Adica am acumulat 8+9+12 ani pentru pensie sau doar 8+12?In cazul in care se i-a in calcul plata contributiei pentru anii care se suprapun doar o singura data,pot sa-mi recuperez banii din Romania?Mentionez ca sint casatorita in Cipru insa nu am facut cerere de obtinere a cetateniei cipriote.Sint cetatean roman.Va multumesc
Buna ziua,as dori sa ma ajutati intr-o problema.Sint coproprietara unei case,impreuna cu fostul meu sot care locuieste acolo cu concubina,fiica-sa si prietenul fiicei.Sint plecata in strainatate si am trimis bani pentru edificarea acelei case,urma sa ne mutam in toamna anului trecut in ea,numai ca fostul sot a deschis actiune de divort inainte ca eu sa-mi dau seama ce se intimpla.Am divortat pe 21 noiembrie,am fost la casa si surpriza,toate camerele ocupate.Sint in proces de partaj cu bunurile dobindite.
Intrebarea mea este,au aceste persoane dreptul legal de a locui acolo chiar daca fostul sot i-a adus in casa ca si coproprietar?I-i pot actiona in judecata?In temeiul carei legi?Am dreptul sa le cer despagubiri ori chirie pe partea care mi se cuvine?Ma consider abuzata intrucit nici nu vor sa stea la discutie cu mine.Va multumesc.