avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate traianp

Activitate traianp

De pierderi pe coloane nu poate fi vorba, pentru ca au fost inlocuite toate coloanele din subsol . Anul trecut sa efectuar reparatii capitale la terasa, si reparatii si zugravit in scara blocului cu o firma in inactivitate. De asta intreb asa este normal sa fie sau noi avem o problema in cadru asociatiei
multumesc
Buna ziua
apa calda si caldura nu mai intereseaza direct, pentru ca sunt debramnsat avand centrala proprie. Sunt 46 apartamente si inregistrati 99 locatari.
Buna dimineata
Sincer pana acum cateva luni nu am verificat niciodata cat raportez din citire si cat platesc
In fiecare luna la rubrica diferente apa necontorizata apar sume intre 450 si 500 ron pe care administratia ii repartizeaza pe persoane. Spun asta in conditiile in care la fiecare 3 ani se face verificarea metrologica sau schimbarea apometrelor din apartamente. In prima faza presedintele motiva ca sunt decalaje datorita datei de citire a apometrelor din apartamente cu citirea apometrului de bloc. Acum 5 luni s-a stabilit cu Apa Nova ca aceasta citire sa se faca in data de 10 ale fiecarei luni. Surpriza este ca tot sunt lunar 70 - 100 m3 pe care administratia ii repartizeaza pe numar de locatari. Pentru ce mai sunt obligat sa am apometru si sa il citesc in fiecare luna daca tot sunp pus sa platesc in plus aproximativ 2m3 in fiecare luna ( suntem doua persoane la intretinere)
Va multumesc
Buna ziua
De cateva luni ma confrunt cu urmatoare situatie in cadrul asociatiei de proprietari unde locuiesc
la apa rece sunt incarcat in fiecare luna cu 1, 2 m3, cu toate ca transmit citirea in ziua de 10 ale lunii cum a fost solicitata de presedintele de bloc. La totalul facturi de apa rece exista in desfasurator rubrica cu diferenta apa rece necontorizata de aproximativ 450 - 500 ron ( ce ar insemna la un calcul simplu 450 impartit la 5,71 ron/m3 = aproximativ 79 m3 / luna necontorizati.
am cerut explicatii la presedintele de bloc si nici un raspuns. am sunat la apa nova si mi-au spus ca ei au schimbat de curand aparatele de contorizare al blocului si ca nu poate sa fie asa mare diferenta, Anul trecut au vost schimbate/verificate metrologic apometrele din apartamente. Cu toate ca presedintele de asociatie este platit de asociatie nu a luat niciodata vreo masura in acasta privinta.
Ce ma sfatuiti sa fac in cazul asta
va multumesc
Buna ziua
De curand asociatia de proprietari din care fac parte a contractat lucrari de hidroizolatie si zugravit scara in care locuiesc. Am verificat societatea cu care au incheiat 3 contracte de prestari servicii si am constatat ca societatea respectiva a fost declarata inactiva de catre anaf, de anul trecut si ca nu sunt depuse declaratii sau bilant, ca sediul social il avea exprat. Cu toate ca am adus la cunostinta presedintelui si administratorului de asociatie acest aspect dovedit cu documente au continuat sa efectueze lucrarile , au platit avansuri pentru lucrari, au primit in schimb facturi si chitante pentru sumele platite ca si avans.. firma prestatoare nu a emis o singura factura cu suma totala convenita in contract. Plata serviciilor urmand a se face in mai multe rate. Firma prestatoare emite factura si chitanta la fiecare rata incasata.Intrebarea mea este daca este normal ce se intampla?
in speranta ca voi primi un raspuns va multumesc.
buna ziua
am si eu o intrebare. il cadrul asociatiei de proprietari in care locuiesc sunt anumite persoane care locuiesc permanent nu platesc intretinerea pe motiv ca o platesc la o alta asociatie unde isi are domiciliul ( in cadrul asociatiei noastre nu locuieste cu forme legale). administratorul imi spune ca sunt anumite cheltuieli apa rece, calda, salubritatea etc pe care le imparte pe persoane ( aici nu sunt incluse persoanele la care am facut referire cu toate ca locuim in acelasi imobil
astept un raspuns din partea dumneavoastra
cu stima
buna ziua
supravegherea video face parte dintr-un sistem de paza integrat
vizualizarea sistemului video este decis de catre fiecare beneficiar in parte. daca nu este stipulat in contractul de prestari servicii cu firma de paza sa efectueze monitorizarea. nu este o incalcare a legi si conducerea beneficiara poate hotara cine va avea acces la vizionarea imaginilor
Buna seara

Stie cineva daca a fost aprobat proiectul legat de plafonarea incasarilor de la persoane fizice de catre un srl:frantic:?
buna ziua
as dori si eu un raspuns legat de urmatoarea speta
sunt persoana juridica si detin legal arme neletale pe baza certificatului de detinator, am camera de armament avizata de catre dgpmb si itm. incepand cu 1 iulie desfintez un obiectiv in judetul calarasi unde detin un certificat de detinator arme neletale eliberat de catre ipj calarasi pe aceiasi entitate juridica. vreau sa le radiez de la calarasi si sa le inregistrez la bucuresti. dgpmb spune ca se poate face foarte usor prin transfer de la calarasi catre bucuresti fiind aceiasi entiotate juridica. ipj calarasi spune ca nu se poate. urmeaza sa merg la igpr sa cer un punct de vedere
astept un raspuns
cu stima
buna ziua
am si eu urmatoarea problema
locuiesc intr-un imobil in care suntem organizati in asociatie de proprietari
de aproximativ un an unul dintre proprietari a decedat. dupa decesul acestuia apartamentul este locuit in prezent de catre fica acestuia impreuna cu o persoana care locuieste fara forme legale, iar la intretinere figureaza o singura persoana, in continuare apartamentul figureaza in cartea de imobil si in documentele asociatiei pe numele decedatului.
de ceva timp persoana cu care locuieste fica decedatului are un comportament insultator, si a intrat in conflict cu mai multi membrii ai asociatiei facand si reclamatii pe la politie la adresa noastra . in mod repetat ocupa locurile de parcare pe care le avem ( pana acum 6 ani au fost locuri de parcare platite fostele garaje din beton, iar de 6 ani de cand nu mai exista acele garaje ADPU ne-a lasat in continuare acele spatii de parcare pastrand-si fiecare membru al asociatiei locul in care a avut garajul.
rugaminte noastra este ce putem face legal sa rezolvam aceasta prooblema