avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate aiss

Activitate aiss

Multumesc pt. raspuns. Cred ca ma pot incadra la
-"vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;"
Acelasi produs inseamna si aceeasi marca sau numai produsul in sine ?
Toti cei cu care am discutat sa cumpere produsele vor preturi mai mici decat cele pe care le pot obtine din Germania. Precizez ca produsele in sine (e vorba de lamele de aluminiu) nu se produc in tara si sunt aduse pe piata romaneasca de la diferite firme din Europa.
Efectiv, altminteri, nu pot sa le comercializez si sa-mi recuperez o parte din bani niciodata.
Exista vreo solutie sau pot sa fac uz de aliniatul mai sus mentionat ?
As dori sa stiu daca produsele pe care firma mea le-a cumparat in baza unei precomenzi si cu care am ramas pe stoc, le pot vinde la preturi mai mici decat cele cu care le-am achizitionat? Trebuie sa-mi scot o parte din banii investiti.
Este vorba de materiale necesare confectionarii de ferestre termopan, iar produsele le-am importat direct din Germania.
Lucrez in tara pentru compania din Germania, iar banii imi sunt virati in cont in Romania.
Din ianuarie 2009, nu a facut nimeni nici o poprire pe nimic, decat aceea adresa catre compania din Germania. Nu mi-au fost blocate conturi si nici nu mi s-a pus sechestru pe nici un bun pe care-l detin (masina).
In conditiile in care banii care mi-au fost retinuti in 2009 sunt intr-un cont pe numele meu deschis de companie (nu au vrut sa trimita banii exec. fiindca nu erau siguri ca e OK, dar nici nu mi-au dat suma mie), ce pot face? Suma exista acolo si ei ma intreaba ce sa faca cu ea (asteapta un act oficial din Romania care sa le spuna ce sa faca).
Credeti ca e posibil sa ajung la un agreement cu creditorul (maine ma voi intalni cu el), si prin el la un agreement cu executorul silit.?As fi lasat banii catre ei, dar exista o discrepanta intre suma datorata reala si cea ceruta. Acel agreement poate fi suficient pentru compania germana (mentionez ca este vorba de o firma importanta, iar nemtii sunt foarte rigurosi).
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc. Ce inseamna decazut din acest drept?
Ce ar trebui sa fac pt. a obtine o hartie oficiala care sa permita firmei germane sa-mi dea banii?
Nu a facut nici o validare de poprire.
In schimb, acum o luna a trimis aceasi hartie din nou catre firma germana, desi eu nu mai lucrez la ei.
Lucrez la o companie germana, iar aceasta a primit in 03.02.2009 o adresa de infiintare a popririi pe veniturile mele salariale, adresa trimisa de un executor judecatoresc si tradusa de un traducator autorizat. Nu avea supralegalizare si apostila de la Haga. Actul este valabil sau compania la care lucrez nu trebuie sa tina cont de el. Banii au fost retinuti de compania mea dar intr-un cont deschis pe numele meu. Din ianuarie nu mai lucrez la ei si ma intreaba daca este legal sa-mi dea banii inapoi sau trebuie trimisi executorului. ce ma sfatuiti sa fac?