avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Activitate sebiedy

Activitate sebiedy

Răspuns la discuția Camera supraveghere si microfon
ok. Aveti dreptate ca e buna o camera intr-un bloc, dar ma intereseaza daca e legal sa o montezi fara acordul locatarilor sau fara sa fie anuntati ca sunt filmati? Pe ce baza a instalat camera? E legal? Ma intereseaza cadrul legal pentru montarea camerelor de supraveghere intr-un bloc? Adica: lege, articol, etc....
Răspuns la discuția Camera supraveghere si microfon
Ideea e ca politistul care ancheteaza cazul se cunoaste cu cel care a montat camera si microfonul. Daca urc la etaj, prin dreptul camerei, si vreau sa ma scarpin undeva, sau......, ar putea sa arate inregistrarea cuiva sau sa o posteze pe internet, facebook, etc. Sau cu microfonul care atarna exact in dreptul scarilor de acces din scara blocului, si vreau sa stau cu cineva de vorba despre un secret sau ceva personal, etc, de ce trebuie sa auda si el acest lucru.
Răspuns la discuția Camera supraveghere si microfon
Asa este! S-a facut un tabel cu toti locatarii in care nu sunt de acord cu camera si microfonul montate de acest vecin. Cu acest tabel am fost la politie. Poitia a trimis citatii la 5 locatari comunicandu-ne ca "nu exista o lege in care sa-i permita sau sa nu-i permita montarea camerei si a microfonului" si ca ei nu au nici o competenta in legatura cu acest caz. Unde ma pot adresa si ce as putea face ptr a rezolva aceasta problema.Va multumesc frumos!
Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje cu 20 de apartamente. Un vecin de la etajul 1 si-a montat pe palier o camera de supraveghere ascunsa intr-un senzor de miscare si mai are un microfon atarnat in exteriorul geamului de la sufragerie pentru a asculta ce se vorbeste in fata blocului. Camera si microfonul au fost montate fara consimtamantul locatarilor. E legal ce a facut?
administratorul si presedintele fac abuzuri, baga prea mult la intretinere, lumina pe scara (sunt 4 becuri) zice ca s-a consumat 100 de lei luna trecuta. am centrala de apartament, am tevile izolate si tot mi-a venit 100 caldura la pausal. sunt un caz fericit: aceeasi situatie la alti vecini le-a venit caldura 170 la pausal. intr-un apartament din scara locuiesc 5 persoane iar la intretinere sunt 4 si multe alte nereguli
am vrut sa depun o cerere la asociatia de locatari motivand in ea ca se fac abuzuri din partea administratorului, ca trece mai mult la intretinere, si mai multe aspecte. Am cerut administratorului sa-mi dea numar de inregistrare la cererea care am lasato si mia zis ca nu da numar de inregistrare.
Este obligat sa dea numar de inregistrare?
nu vreau sa pun eu camera de supraveghere, a pus un vecin camera. unde pot sa-l denunt?
nu are nici o aprobare pt montarea camerei de supraveghere. poate sa-l amendeze cineva sau poate sa fie ceva de ordin penal? cine trebuie sesizat?
are voie un proprietar de apartament sa monteze camera de supraveghere video pe stalpul de iluminat din fata blocului? trebuie vreo aprobare? si de la cine?