avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate auroragrigore77

Activitate auroragrigore77

Răspuns la discuția sfat
Sunt debusolata, nu mi-am gasit inca servici, si m-am saturat sa fii tratat ca pe plantatie chiar si atunci cind esti corect! Nu m-a lasat sa intru in drogherie, in luna noiembrie cerindu-mi avizul de libera practica sa-si obtina autorizatia de functionare in baza acestuia, nu stiu ce urmarea aceasta femeie!
Răspuns la discuția sfat
da
Discuție sfat
Am lucrat intr-o drogherie din galati, pe 13.01.2012 mi-am dat demisia, administratorul m-a rugat sa nu plec si a angajat si cea de-a 2 persoana , acesta fiind si motivul divergentelor, nu aveam schimb de tura tb sa lucrez 10 ore pe zi eu fiind braileanca. Am trecut peste incident noua angajata a venit la munca 5 zile dupa care si-a dat demisia. In acest interval nu s-a mai pomenit nimic de demisie si de plecarea mea. Pe data de 27.01.2012 a venit sotia administratorului la mine si mi-a cerut cheia de la drogherie spunindu-mi ca nu mai am ce cauta la servici. Abia mi-am recuperat salariul si la lichidare mi-a intins 500 ron m-a pus sa semnez o dispozitie de plata cu pretext ca aceea este perioada mea de preaviz. Mi-a zis ca regreta ca nu mi-a spus de concediere si ca nu mi-a dat preaviz dar asta este. Am refuzat sa iau banii si nu am semnat nici o dp. Vreau s-o dau in judecata pt ca m-a concediat abuziv si sa-i cer daune morale. tb sa merg la tribunal in Br sau Galati. Ce sanse de izbanda am. Dati-mi un sfat!
Sunt asistent de farmacie, am lucrat intr-o drogherie timp de 6 luni, din motive obiective am ramas fara colega si am fost nevoita sa lucrez 10 ore pe zi pana angaja o alta persoana. Aceasta situatie a durat timp de 2 luni, am uitat sa mentionez ca eu sunt braileanca si faceam naveta la Galati. In acest interval persoanele care au venit pentru angajare dupa 2-3 zile nu se mai prezentau la servici, iar eu trebuia sa lucrez tot 10 -11 ore.Am instiintat-o verbal si in scris pe doamna administrator ca eu doresc incetarea contractului de munca incepind cu luna februarie. A fost de acord si acum ma rog de dinsa sa-mi dea lichidarea pe ianuarie si o adeverinta din care sa reiasa perioada lucrata.