Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sfat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sfat

Am lucrat intr-o drogherie din galati, pe 13.01.2012 mi-am dat demisia, administratorul m-a rugat sa nu plec si a angajat si cea de-a 2 persoana , acesta fiind si motivul divergentelor, nu aveam schimb de tura tb sa lucrez 10 ore pe zi eu fiind braileanca. Am trecut peste incident noua angajata a venit la munca 5 zile dupa care si-a dat demisia. In acest interval nu s-a mai pomenit nimic de demisie si de plecarea mea. Pe data de 27.01.2012 a venit sotia administratorului la mine si mi-a cerut cheia de la drogherie spunindu-mi ca nu mai am ce cauta la servici. Abia mi-am recuperat salariul si la lichidare mi-a intins 500 ron m-a pus sa semnez o dispozitie de plata cu pretext ca aceea este perioada mea de preaviz. Mi-a zis ca regreta ca nu mi-a spus de concediere si ca nu mi-a dat preaviz dar asta este. Am refuzat sa iau banii si nu am semnat nici o dp. Vreau s-o dau in judecata pt ca m-a concediat abuziv si sa-i cer daune morale. tb sa merg la tribunal in Br sau Galati. Ce sanse de izbanda am. Dati-mi un sfat!
Cererea de demisia a ramas la angajator?
da
Sunt debusolata, nu mi-am gasit inca servici, si m-am saturat sa fii tratat ca pe plantatie chiar si atunci cind esti corect! Nu m-a lasat sa intru in drogherie, in luna noiembrie cerindu-mi avizul de libera practica sa-si obtina autorizatia de functionare in baza acestuia, nu stiu ce urmarea aceasta femeie!
auroragrigore77, utilizator
Daca cererea de demisie a ramas la angajator, inseamna ca acesta s-a prevalat de ea, astfel incat dupa un anumit timp a decis incetarea raportului de munca.
De la data comunicari deciziei de incetare a raportului de munca aveti posibilitatea sa depuneti constestatie in termen de 45 de zile la Tribunalul in raza caruia aveti domicliu.